View Single Post
  #118  
Vechi 10.10.2011, 11:51:41
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit O meditatie inspirata de postarea fratelui Savonarola

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
- mă gândeam că, pe lângă obișnuita obrăznicie și impertinență, o să ai și bunul simț să...
- așa-zisele principii după care te ghidezi sunt apă de ploaie
- lipsa de caracter pe care o manifești sistematic pe acest forum cu obstinație și impertinentă.
- lipsa de discernământ spiritual care caracterizează adepții sectei din care faci parte.
- mijlocirea voastră, a sectei și sectelor voastre eretice, mincinoase, lipsite de discernământ și deraiate de la adevăr.
- putoarea înșelăciunii și înșelării voastre sectare.
- poate veți reuși vreodată să ieșiți din lazaretul înșelării în care dormiți.
Hristos, pe cruce fiind, a avut de infruntat multa impotrivire din partea iudeilor.
Multa lume Il acuza: marii preoti, soldații, pană și cei care erau in treacat pe la piciorul crucii. Sangele îi curgea pe tample, toate rănile provocate de romani îi provocau suferință. Cand arșița s-a amplificat in toată ființa Lui a strigat atat: „Mi-e sete!”.

In mijlocul soldatilor, fruntașilor, marilor preoti si trecatorilor care, cu fețele crispate, continuau să-l batjocoreasca, Mantuitorul a găsit puterea sa se roage: „Tata, iartă-i căci nu știu ce fac!”. Nu era o rugăciune de pe buze doar ci venea din străfundurile ființei Lui. Acesta e miracolul. Ce era în inima lui Isus când toți i se împotriveau?

Isus a trebuit sa faca față unei uriașe împotriviri față de Sine.
Nu era doar multimea evreilor, eram si noi, intreaga omenire pacatoasă.
El, Domnul, a aspirat toata impotrivirea umanitatii iar in replica nu ne-a blestemat, nu s-a razbunat ci s-a rugat pentru iertarea noastra.


Autorul epistolei către Evrei ne indeamnă și pe noi azi sa urmăm exemplul Domnului: Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre. Evrei 12:3

Cât de multă împotrivire poți răbda tu din partea celor păcătoși?
In comparatie cu Isus impotrivirea fata de tine este de 0,00…01%
Ai capacitatea de a înmagazina împotrivirea fără să ripostezi?
Poți să o rabzi dorind binele celui care ți se împotriveste cu furie?
Sau cum apare impotrivirea i-o respingi in față celui care ți s-a împotrivit?

Vrei sa fii biruitor in acest domeniu? Soluția e simplă:
- Privește cu luare aminte la Isus. Mergi în duhul la Cruce. Observă împotrivirea mulțimii. Privește la Cel Crucificat! Ascultă rugăciunea Lui!

Daca vei privi la Isus vei putea rabda impotrivirea si nu te vei mai simti obosi si slabit. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.

P.S. Unii se întreabă de ce a permis Dumnezeu atâtea confesiuni diferite?
Eu cred ca unul dintre motive este tocmai acesta: sa ne modeleze răbdarea unora prin ceilalti, sa ne facă în stare sa răbdam împotrivirea.
Doamne ajută!