View Single Post
  #43  
Vechi 27.01.2022, 16:26:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
V-ați găsit voi, ”a tunat și v-a adunat”, @Psalm23, @gpalama și @ALARIC să mințiți, să acuzați, să judecați, să osândiți, să loviți împlinind blestemul și răutatea susținând că nu pot să deosebesc învățătura bună de cea rea.

Ce spune învățătura cea bună, învățătura plină de Har a bisericii, învățătura tradiției si legii, ce proorocie și ce cuvânt bun și minunat ne spune Cineva de acolo din ea? Cum citești?

Deci cine crezi tu că este aproapele tău și cine sunt tâlharii care te lasă abea viu? Cine sunt preoții și leviții cei buni și mântuitori și cine sunt preoții și leviții cărora nu le pasă de tine deloc ca nu cumva să se spurce atingându-se de ”mort” motivând că merg cu grăbire să aducă multe jertfe la marele Templu?

Hai, vă rog dați-mi lecții căci vreau să învăț să fac milă!

N-aș vrea să vă rănesc însă se pare că voi, frați creștini, fii de creștini, ați depășit trufia fariseului care îndreptățindu-se pe sine n-a dat cu parul ci a îndrăznit doar să întrebe, ca să ispitească bineînțeles. Am impresia că voi vreți să treceți direct la ”fapte nu vorbe”, vreți s-o ardeți pe Petra pe rug.

Atunci parafrazez de la Iisus adăugând de la mine si vă zic: ”cine este fără de păcat să...” aprindă primul chibritul și cine este sfânt să arunce cu gaz, cu benzină și să facă vânt, ca să ardă pleava-vrăjitoarea în foc nestins așa ca Gheorghe Doja!

Dar mai înainte aș dori să veniți să pârâți ca să mă lămuriți care e totuși vina ei?
Deci tu esti in alta lume. Nu iti vezi barnele din ochi, ca esti intr-o galeata sectara cu Moroco si cu un ateu si ne balacaresti pe noi din Biserica...

Halal judecata.

Asta cu aproapele si talharii - doar elucubratii mistice, ca saiti justifici prostia si mersul gresit in viata. Iti minti mintea cu tot felul de amagiri mistice, iti confectionezi proiectii mentale din biblie pe prostii.


Care e vina lui PETRA? Ca e la fel ca sectarii de la NIP vorbeste prostii, care nu au legatura cu Biserica. Daca citeai mai sus, ai fi vazut asta.
Reply With Quote