View Single Post
  #3  
Vechi 06.06.2008, 12:47:41
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar de ce as intra eu intr-o moschee sau sinagoga ? ce ma intereseaza acolo ? poate ca sfintii au intrat in sinagogi , dar pentru a predica ortodoxia , si nu cred ca intrau vreodata ca sa o viziteze ... deci daca intra cineva intr-o biserica eretica , trebuie sa ramana ortodocs , si nu sa participe la rugaciunile lor , caci astfel calca sfintele canoane ... sfintii care intrau in sinagogi nu se rugau impreuna cu ereticii , caci cum ar mai fi dat ei anatema pe cei care s-ar ruga cu ereticii , daca si ei ar fi facut acelasi lucru ?

deci eu v-as intreba : botezul facut de acei neoprotestanti este ortodocs ? si chiar daca are forma ortodoxa , are el harul sfantului Duh ? stiti , cred , ceea ce au spus sfintii parinti despre botezul ereticilor , nu ? ei au spus ca nu poate da sfintire chiar si daca ar avea froma perfect ortodoxa si canonica ... deci de ce ar participa un ortodocs la un botez anatemizat de sfinti si care nu da nici o sfintire , deci nu are valabilitate , adica de fapt nici nu este botez ? eu nu vad nici un motiv ...

deci daca sfintii au hotarat sa nu ne rugam cu ereticii , atunci de ce am face-o ? ...

in plus , dumneavoastra credeti ca sfintii au fost vreodata neortodocsi ? pai daca nu exista duhul sfant si sfintire in alte biserici , decat in cea ortodoxa , cum ar putea sa existe sfinti in afara ortodoxiei ?
Reply With Quote