View Single Post
  #5  
Vechi 09.01.2013, 17:25:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Da, si eu m-am cutremurat cand am aflat de ei.(acum cateva luni in urma)
Se pare ca erau spuma scolilor, premiantii clasei.
Faceau parte din fratii de cruce, asteptau si propagadu venirea americanilor.
Copii acesta buni erau considerati"dusmani ai poporului". Unii din ei au trecut de la targsor la aiud, jilava. 90% din ei erau de nereeducat. O parte cedau din frica.
Si stii care e drama? Vorbeau zilele astea cu tatal meu, intrebandu-l cum erau acele timpuri. Apoi l-am intrebat de inchisoarea copiilor. A zis ca nu exista asa ceva, o confunda cu scolile de corectie. Respingea total ideea ca unii copii faceau inchisoare ptr ca faceau parte din fratiile de cruce.In conceptia lui, cat si a contemporanilor sai in acele locuri erau inchisi infractorii, pleava societatii, delincventii dintre cei mai periculosi.
Nici macar cand i-am pus un documentar realizat de tvr cu supravietuitorii inchisorii nu-i venea sa creada. Zicea ca astea e varianta lor, ca nu voiau sa recunoasca faradelegile facute.
Daca ar fi sa rascolim, se pare ca regimnul si-a lasat o puternica amprenta aupra contemporanilor lui. S-a reusit chiar o reeducare a multora.
o prietena tocmai mi-a confirmat lucrul acesta.In drumul ei spre iasi, mereu intalneste cate un comunist convins care apara cu indrajire regimul de trista amintire.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote