View Single Post
  #3  
Vechi 08.12.2009, 22:44:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Postul Craciunului cred eu ca trebuie sa insemne bucurie, pentru nasterea Domnului ce are sa urmeze.
Ne pregatim casele, mesele, pomul de Craciun, cantam colinde, mergem cu colindul.
De ce sa fim tristi? Da, cuminti si smeriti, la locul nostru. Nu petrecem.
In fond, daca ma gandesc bine nici n-ar trebui sa fie post de Nasterea Domnului, ci o bucurie si o petrecere indelunga. Nu?

Pai asa si este, o bucurie indelungata. Doar cantam/ascultam colinde tot postul, nu? Postul nu inseamna tristete, nu putem fi tristi ca Mantuitorul vine in lume, cand mii si mii de ani oamenii L-au asteptat. Ne bucuram, si motivul pentru care bucuria este impletita cu postul este ca, dat fiind ca sarbatoarea care vine e asa de mare si importanta, trebuie sa incercam sa ne indreptam mai mult atentia spre Dumnezeu si sufletul nostru si nu spre cele materiale. Si postul ajuta in directia asta.

Sicer, eu si de Postul Mare ma bucur, sigur cu o altfel de bucurie decat cea pe care o simt la Craciun. Nu cred ca e gresit.

Mi se pare chiar foarte potrivita legatura dintre Paste (Postul Pastelui) si primavara fiindca ambele au legatura cu reinnoirea -- a naturii si a sufletului.
Reply With Quote