View Single Post
  #1  
Vechi 15.02.2011, 10:17:17
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit taxele in biserica si in spitale

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...-un-botez.html

deschid acest subiect dar ca sa nu imi sara lumea in cap :P, mentionez ca e fara nici un fel de critica la adresa preotilor, fara nici un fel de judecata.

eu zic ca nu trebuie pusi toti preotii in aceasi categorie, sunt preoti si preoti, asa cum sunt si doctori, unii au har, (cunosc eu personal un preot cu foarte mult har, atat el cat si Dna preoteasa, si imi sunt extraordinar de dragi), le place ceea ce fac, vor cu adevarat sa ajute oamenii, nu se gandesc la bani, dar sunt si altii mai mult pentru bani, ceea ce este rau. asta e viata.

cat despre taxe, consider ca chiar nu ar trebui deloc sa fie. cine are sa dea, da, cine nu, nu. copilul trebuie botezat, fie ca e dintr-o familie bogata fie ca e dintr-o familie saraca. si la cununie la fel. de asta sunt si foarte multi care nu se casatoresc, prefera sa stea in pacat pentru ca zic ca nu au bani. pai e mai bine sa stai in pacat decat sa te casatoresti crestineste, sa ai binecuvantarea lui Dumnezeu ? in mod normal, cine vrea cu adevarat sa se casatoreasca, nu ii trebuie o caruta de bani ca sa faca nunta mare, unde bineinteles iese si banul. e de ajuns civilul pentru care trebuie doar analizele alea prenuptiale, si bineinteles nu stiu ce taxa, si religiosul la care nu ar trebui nici un ban.

cine vrea cu adevarat sa aiba binecuvantarea lui Dumnezeu, dar nu are posibilitati financiare, nu ar mai trebui sa se gandeasca la lucrurile materiale, stai sa imi iau cea mai frumoasa rochie de mireasa, cel mai frumos costum de mire, sa am cea mai mare petrecere, cea mai renumita formatie, cei mai multi invitati, de unde bineinteles sa iasa cei mai multi bani.

cunosc multi care prefera sa stea in concubinaj pentru ca zic ei ca nu au bani sa faca nunta. eu stiu ca nunta e o data in viata, si ar trebui sa fie cea mai frumoasa zi din viata unui om, pana la nasterea copilului lui, si bineinteles, cine are posibilitate financiara, isi face nunta mult visata si dorita. dar cine nu, decat sa stea in concubinaj mai bine face un civil si un religios simplu si macar stie ca nu traieste in pacat.

asa nu imi place cand vad ca se pune accent pe bani, in biserica mai putin, cel mai mult se pune accent pe bani in spitale. daca nu dai banul, nu te baga nimeni in seama. eu zic ca atat in biserica, cat si in spitale, mai ales in spitale, nici sa nu existe termenul de taxa.

pe de alta parte si omul e vinovat pentru asta. exista gandirea asta ca daca ii dau bani este mai atent cu mine, si normal ca doctorul se invata cu binisorul. nu toata lumea are bani de dat spaga.
Reply With Quote