View Single Post
  #46  
Vechi 23.07.2012, 17:15:35
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ăsta ar trebui să fie principalul scop, pe lângă multe altele. Și spun asta plecând tot de la exemplele pe care le vedem la tot pasul în natură.
Pai exemplele pe care le vedem in natura nu sunt tocmai concludente, nu? Animalele sau plantele nu sunt interesate de arta, muzica, stiinta, nu au ambitii sau dorinte mai departe de cautarea hranei si protejarea puilor. Deci de ce pleci de la un exemplu extrem de limitat si il aplici la modul general, adica oamenilor?

E clar ca sunt destui oameni care se simt impliniti si fara copii, pentru ca au abilitatea (pe care animalele nu o au) sa isi gaseasca implinirea in alte feluri, in functie de fiecare individ. Deci ce legatura au animalele cu oamenii, in cazul asta?

Citat:
Ma rog, unde dau și unde crapă...
Ce nu e clar? Avem asa:

1. Un cuplu de homosexuali, care nu pot avea copii pe cale naturala. Tu spui ca faptul ca nu pot avea copii pe cale naturala e unul din motivele principale pentru care te opui casatoriilor intre persoane de acelasi sex. Cu toate ca limitarea e una naturala, nu tine de alegerea lor.

2. Un cuplu heterosexual, casatorit, care poate avea copii, dar nu vrea. In cazul asta, nu ai o problema cu asta, cu toate ca se bucura de acelasi drept legal (casatoria), si cu toate astea, nu vor copii (deci e alegerea lor sa nu aiba copii).

Deci in cazul homosexualilor, nu vrei sa se casatoreasca, pentru ca si daca o fac, nu pot avea copii.

In cazul unui cuplu heterosexual casatorit, care nu vrea copii, e OK, nu te mai intereseaza partea cu inmultirea.

Plecand de la ideea ca "inmultirea" e scopul principal al unei casatorii, ii pedepsesti pe aia care nu se pot inmulti, dar nu ai o problema cu aia care nu vor sa o faca.

De unde acest dublu standard?

Citat:
Dar pe tine cu ce te afectează dacă NU primesc aceste drepturi?
Eu am prieteni homosexuali. Unii dintre ei in relatii de lunga durata, care au trecut prin lucruri prin care nu ar trebui sa treaca nimeni, doar pentru ca le lipsea nenorocita aia de hartie. De-aia imi pasa, pentru ca imi pasa de ei, ca oameni si ca prieteni.

Si ar trebui sa iti pese si tie, ca parca pe voi nu va interesa pacatosul, ci pacatul.

Tot nu ai raspuns: daca se legalizeaza casatoriile homosexuale, cum te afecteaza asta pe tine, concret?

Citat:
Nu. N-am spus deloc asta. Recitește.
Aici nu am inteles la ce te referi, trimitere la citat, te rog.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote