View Single Post
  #24  
Vechi 21.12.2012, 02:45:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Draga Sophia am o nedumerire... spui ca nu e loc sa te asezi la Sfanta Liturghie...

Adica Mantuitorul sta pe cruce si se jertfeste pentru noi (MOARE! pentru noi) iar noi ne facem griji ca n-avem unde sa ne asezam?
Pai cum vine asta? Iisus moare pentru noi iar noi vrem sa stam frumusel pe scaun sa privim ca la spectacol?

2. Nu stiu la ce biserici mergi tu (stiu ca nu in tara, poate acolo unde mergi tu asa este, dar in Romania te asigur ca sunt f multi barbati care vin la biserica. Din fericire din ce in ce mai multi si nu dintre cei batrani ci dintre cei tineri. Vad mereu barbati care vin cu pruncii in brate la Sfanta Liturghie si ii tin ei in brate pe tot parcursul slujbei ca sa le scuteasca (ajute) astfel pe sotiile mai slabe prin natura lor femeiasca de greutatea de a tine copilul in brate.

Iarta-ma daca te-am suparat prin cuvintele mele dar chiar nu pot intelege cum ai vrea si cum ti-ai putea dori sa stai jos in biserica si sa privesti pe Mantuitorul pe cruce... As vrea sa inteleg ca sa nu mai judec.

Iertare
Pai daca vrei sa vezi si sa intelegi(ca sa nu mai judeci),uite o sa fac eu o poza din biserica de la noi si ti-o trimit pe privat.

Nu-i problema ca ne dorim noi locuri,cei care intram in acest asezamant construit dupa tipicul locului si mentalitatea localnicilor iar nu dupa parerea noastra.
La bisericile ortodoxe din strainatate vin si multi oameni ai locului,cetatenii acelei tari nu numai emigrantii.
Ei bine,bisericile ortodoxe au dispunerea locurilor la fel ca si in BC,toata biserica este ticsita cu banci lungi,asezate pe 2 coloane stanga-dreapta.
Este lasat un mic spatiu intre aceste coloane,la fel si stanga-dreapta pt circulatie.
Nu ai unde sa stai in picioare,practic ai sta in drumul oamenilor care circula,sau al preotului care tamaie.

Nu este vorba neaparat de comoditate,deoarece in timpul slujbei se sta mai mult in picioare decat asezat- cat mai mult de ORDINE SI DISCIPLINA in biserica.Daca toata lumea se aseaza ca in Romania,care pe unde,pana si preotului ii vine greu sa se umble pe acolo,practic ar fi aceiasi invalmasala si tiganie cu care sunt familiarizata din tara,unora le ard hainele sau parul de la lumanarile vecinilor,calcat pe picioare,imbranceli,impins.

Si adica cum este asta sa stai corp la corp in timpul slujbei?
De ce sa nu stam ordonati si rasfirati la intalnirea cu Domnul?


***ideea cu locurile este geniala;oricat ai spune oamenilor sa pastreze o anumita ordine si o coloana libera la mijloc,tot nu o pot mentine.Majoritatea oamenilor au mentalitatea de a se supune unor reguli evidente decat a apela la propria lor judecata,constiinta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.12.2012 at 02:47:34.
Reply With Quote