View Single Post
  #6  
Vechi 25.07.2018, 21:17:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
Am încercat să țin totul cât mai concis. Nu știu de ce vi s-a părut pueril. Dar vă asigur că tot ce am întrebat am întrebat cu seriozitate (în nici un caz în glumă).
Se mai întâmplă câteodată să-și facă cont unii ca să râdă la subiectele astea ce țin de blestem, posedare, de obicei sunt conturi noi.

Am înțeles că ai scris serios, de aceea m-am și gândit să-ți răspund.

Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
Precizez că și pe doxologia există articole din astea. Aparent acesta este bazat pe relatările părintelui Paisie Aghioritul (https://doxologia.ro/familie/crester...mul-parintilor):

Din ce zice aici deduc 3 lucruri:
1. Viața asta va fi numai chin pentru cel blestemat.
2. Poate îmi scapă ceva, dar textul pare să presupună că în viața cealaltă va ajunge în iad (cu mai puține chinuri).
3. Copilul poate fi făgăduit diavolului de către părinți. Bănuiesc că datul necuratului se face prin aceste drăcuiri.
Știu că nu spune nimic despre persoana blestemată (care pare să fie copilul familiei din Farasa de care vorbește mai în colo) - gen dacă s-a spovedit, dacă și-a pus nădejdele în Dumnezeu.
Nu e un lucru fix, asta se poate întâmpla în unele cazuri, unde nu e evlavie, nu e educație morală în familie și unde niciunul din casă nu pune nici măcar început bun prin spovedanie.

Dacă ar fi măcar copilul evlavios și s-ar împărtăși și spovedi nu s-ar prinde de el nimic dacă e nevinovat, pentru ce mai e preotul care dezleagă orice legătură ?


Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
M-aș fi așteptat totuși să fi fost menționată treaba asta în text. Iarăși știu că relatările lui Paisie Aghioritul sunt pur și simplu relatări, din care mai scapă lucruri.
Nu e menționat pentru că e un fragment dintr-un volum, dar se subînțelege din alte scrieri că fiecare își poate salva sufletul prin felul cum abordează învățătura de credință.
Apare prin volumele lui și despre importanța spovedaniei și a împărtășaniei.

Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
Totuși, eu cred că nu e bine ce se întâmplă. Poate ar fi bine să fie înștiințați ierarhii de epidemia asta. Să anunțe cumva populația că o să ajungă săraci lefter dacă continuă să mai dea drecului totul de prin casă și de la servici. O să ajungem ca toate obiectele ce ne înconjoară să fie ale dracului și nu ale noastre. Mai îmi scapă și mie câteodată. Oricum ăsta e alt subiect.
Ierarhii cunosc păcatele din popor, ei vorbesc, dar cine să-i asculte ?


Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
Discernământ aveam, dar nu înțelegeam totul, și mai sunt și un om încăpățânat pe deasupra. Nu cred că am făcut prea mare necaz, însă. Necinstire poate doar prin neîncrederea în sfaturile lor. Acum sincer lucrurile astea s-au întâmplat mai demult. Nu mai țin minte totul.
Copiii când fac unele boacăne nu conștientizează la asta mă refeream cu lipsa de discernământ, că ei nu gândesc ca un adult și Dumnezeu știe ce e mintea de copil nu au gravitatea faptele ca să se prindă vreun blestem, multe chestii sunt și uitate se întâmplă atâtea în ani de zile.
Gravitate mare e când asuprești un părinte sau îl bați.

Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
Ai dreptate. Am păcate mai mari care trebuiesc șterse. Dar pe mine mă interesează să scap de absolut toate legăturile.
S-ar putea să nici nu fi prins, iar necazurile să fie urmări ale păcatelor personale.
Din ce am văzut în Molitfelnic s-ar putea să fie și o rugăciune specială de dezlegare de blesteme pe care enoriașul o poate cere preotului, dar preotul nu se aruncă să facă astfel de dezlegări de blestem până nu cercetează atent în spovedanie, că poate omului îi merge prost din alte motive.

Pentru cine participă la slujbele bisericii, postește și se spovedește îi ajunge de regulă molitva de spovedanie.
Ca fapt divers, până și la înmormântare ar fi niște rugăciuni de iertare în caz că un om pleacă nedezlegat de blestem.

Deci sunt suficiente măsuri luate de Biserică în astfel de situații, dar nu trebuie căzut într-o preocupare obsesivă pentru chestiunile astea de blestem, posedare etc.

Citat:
În prealabil postat de Nihe20 Vezi mesajul
Destul de tânăr să pot să-mi fac așa cum s-ar zice o tinerețe cu Dumnezeu, dar nu foarte. Ași dori să fiu chiar mai tânăr dar cu cunoașterea de acum.
Încearcă să ai preocupări apropiate de vârsta ta, e bine că te spovedești general dar să nu cazi în întristare după fiecare informație citită.

Pentru orice ai citit și pare ambiguu, consultă-te cu un preot.
Părinții duhovnicești precum Paisie Aghioritul, Porfirie Kavsokalivitul e recomandat să fie citiți integral, pentru că pe fragmente se pot extrage lucruri care să fie interpretabile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.07.2018 at 00:24:43.
Reply With Quote