View Single Post
  #17  
Vechi 01.12.2012, 03:15:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Am gasit pe Mesia"

,,Intrucat religia este cea mai profunda si sfântă preocupare a omului, aparitia religiei creștine în istorie este cel mai important eveniment dintre toate evenimentele. Este sfârșitul lumii vechi și începutul unei lumi noi. A fost o mareata idee de a data era noastra incepand cu momentul nașterii Mântuitorului nostru. Isus Hristos, Dumnezeu-Omul, Profet, Preot și Rege al omenirii, este, de fapt atat centrul cat și punctul de cotitură nu numai al cronologiei ci al intregii istorii, cheia pentru toate misterele ei. În jurul Lui, precum in jurul unui soare al unui univers moral, se rotesc la distanțe diferite toate națiunile și toate evenimentele importante din viața religioasă a lumii; și toți trebuie, în mod direct sau indirect, conștient sau inconștient, să contribuie la glorificarea Numele Său și la inaintarea cauzei Sale. Istoria omenirii înainte de nașterea Sa trebuie privită ca o pregătire pentru venirea Lui, iar istoria de după nașterea Sa ca o raspandire treptată a spiritului Său și a a Impărăției Sale. "Toate lucrurile au fost create de EL, și pentru EL." EL este "dorința tuturor neamurilor." EL a apărut în "împlinirea timpului", atunci când procesul de pregătire a fost terminat iar nevoia lumii de răscumpărare din pacat a fost pe deplin dezvăluita."(Philip Schaff ,,History of The Christian Church").

Intr-o scurta prezentare ce doreste a inghesui o viata de apostol in cuvintele sarace ale unui prezent parca tot mai indepartat de originile sale s-ar putea spune,in putine cuvinte ca:,,Sf. Apostol Andrei a fost din Betsaida, orasel pe malul lacului Ghenizaret, fiul lui Iona, din Galileea, si fratele lui Petru, primul dintre ucenicii Domnului Hristos. Inainte de a fi Apostol al Domnului, Sfantul Andrei a fost ucenic al Sfantului Ioan Botezatorul. Dar, daca a auzit, a doua zi dupa Botezul lui Iisus in Iordan, pe dascalul sau Ioan, aratand cu degetul catre Iisus si zicand: "Iata Mielul lui Dumnezeu,Cel ce ridica pacatul lumii(Ioan, 1, 29), Sfantul Andrei, lasandu-l pe Ioan, a urmat dupa Hristos, zicand fratelui sau Petru: "Am gasit pe Mesia, care se talcuieste Hristos" (Ioan, 1, 41). Si astfel, l-a tras si pe Petru spre dragostea lui Hristos. Drept aceea, Sfantului Andrei i se mai spune si Apostolul cel dintai chemat al Domnului. Si se afla in Scriptura si alte multe invataturi despre dansul.Din zilele acelea, ca si ceilaiti Apostoli, Sfantul Andrei a urmat Mantuitorului, insotindu-l pe drumurile Tarii Sfinte, adapandu-se din izvorul nesecat al dumnezeiestilor descoperiri pe care le aducea Mantuitorul. A fost martor faptelor minunate savarsite de Domnul, s-a impartasit din cuvantul dumnezeiesc, datator de viata, al credintei celei noi intemeiata de Hristos, si, mai presus de toate, a vazut Patimile Domnului, a plans moartea Lui pentru noi si s-a intarit in credinta, in ziua Invierii."(www.sfantulandrei.info)

Intr-o zi,intr-un colt de lume de undeva din Orient,cu un nume fara nici o rezonanta istorica,se scria istoria asteptata de intreaga omenire,de cei care ,, au murit întru credință, fără să primească făgăduințele, ci văzându-le de departe și iubindu-le cu dor și mărturisind că pe pământ ei sunt străini și călători."Un om simplu ducea o veste minunata altui om:,,am gasit pe Mesia".Cata simplitate in cateva cuvinte si cum l-a dus Dumnezeu pe cel ce urma sa fie marele Apostol Petru la Hristos,prin Andrei.Nu a fost nici o predica inaltatoare,nici o cuvantare cutremuratoare,nici o demonstratie dogmatica.Doar o Veste minunata: ,,Am gasit pe Mesia".".Auzindu-l pe Ioan Botezatorul,aspra voce profetica din pustiu,marturisind ca Isus este Mielul lui Dumnezeu,Andrei a crezut.Am gasit pe Mesia.,,Inainte de venirea lui Mesia tot Vechiul Testament, Legea și profeții, Moise și Isaia împreună, a reapărut pentru ultima data si pentru o scurta perioada, personificate în Ioan Botezătorul, care apoi a dispărut într-o umilință de neegalat ca un apus rosu în splendoarea creșterii rasaritului Noului Legământ. Acest om remarcabil, propovăduind cu sinceritate pocăința în pustie și care a pus securea la rădăcină copacului, și în același timp, implinind profeția și arătând spre Mielul ispășitor al lui Dumnezeu, a fost într-adevăr, ca precursor imediat al mesajului Noului Testament și prieten personal al Mirelui ceresc, cel mai mare dintre cei care s-au născut din femeie, dar, în calitate de reprezentant al mesajului de pregătire al Vechiului Testament fiind mai mic decât cel mai mic din împărăția lui Hristos, care este infinit mai glorioasa decât toate tipurile și umbrele din trecut."(Philip Schaff ,,History of The Christian Church")

Andrei,ucenicul Botezatorului, nu a mai stat pe ganduri si nu a dus munca de lamurire cu fratele sau,ci l-a dus direct la Isus,si prin acesta a facut un urias serviciu Bisericii,prin cateva cuvinte simple dar vestind ceea ce intreaga oamenire astepta ,,Am gasit pe Mesia",Andrei mai apare de doua ori in Evanghelia dupa Ioan(6:4-9,12:20-22)si de fiecare data,deloc intimplator,aduce pe cineva,cumva,fie si sub aparenta unei simple si banale actiuni umane, la Isus.Veti fi pescari de oameni,le va spune candva Mantuitorul.Cateodata nu trebuie sa se despice mari ci doar sa aduci cand trebuie o veste minunata,, am gasit pe Mesia",un mare miracol al credintei in cuvinte omenesti parca atat de sarace in a-l cuprinde in ele pe Fiul Omului.

In ,,Viata Sfantului Andrei,cel dintai chemat" traditia a consemnat rugaciunea sa cand a fost rastignit,urmand exemplui Domnului sau: ,,Doamne Isuse Hristoase,nu ma lasa sa fiu dezlegat de pe Crucea pe care sunt spanzurat pentru Numele Tau,ci pomeneste-ma,Invatatorul meu,care te-am iubit,care te-am cunoscut si care te-am marturisit in toata viata mea si acum inca Te marturisesc,care doresc a te vedea si prin care sunt ceea ce sunt;primeste Doamne Isus Hristoase in pace sufletul meu,caci acum este vremea a veni si a Te vedea pe Tine Cel dorit.Primeste-ma Bunule Invatator si nu porunci a fi coborat de pe crucea mai inainte pana a nu lua sufletul meu" (citat din ,,Enciclopedia marilor personalitati din Vechiul si Noul Testament,de Preot Iconom Stavrofor Dumitru Bondalici")

Aceasta este adevarata credinta,intruchipata de Apostolul Andrei,, așa cum a curs ea din fântâna revelației divine, trăind în adevăratul Israel, in copii spirituali ai lui Avraam, în Ioan Botezătorul, in părinții și discipolii săi, în Maica lui Isus, in rudele si prietenii ei, în venerabilul Simeon și in proorocița Ana, în Lazăr și surorile sale pioase, în apostoli și primii discipoli, in cei care au îmbrățișat pe Isus din Nazaret ca Împlinitor de legea și profeții, Fiu al lui Dumnezeu și Mântuitor al lumii, ei fiind primele roade ale Bisericii creștine."(Philip Schaff ,,History of The Christian Church")

,,Am gasit pe Mesia" (Apostolul Andrei)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 01.12.2012 at 03:19:22.
Reply With Quote