View Single Post
  #5  
Vechi 31.12.2009, 16:35:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

as mai adauga ceva.. lumea nu mai stie sa se bucure alaturi de cei dragi, fara sa cada in vreun pacat. pentru foarte multi, daca sarbatoresti ceva, automat trebuie sa bei peste masura, sa mananci pana nu te mai poti ridica de la masa, sa razi pana ramai fara aer, samd. Sau mai e ispita asta - hai sa facem un mic "pogoramant", ca doar e anul nou si ne iarta Dumnezeu. Hai sa aprindem o tigara, sa fim si noi ca ceilalti, sau lucruri de genul acesta. Va spun sincer ca ma bucur de prietenii pe care ii am, insa cand vine vorba de "petreceri", prefer sa stau acasa. Betiile, drogurile si desfranarile sunt ceva la ordinea zilei astazi, printre tineri. Au ajuns un lucru firesc. "Hai sa fumam niste marijuana" a ajuns pe aceasi treapta cu "hai sa bem o bere". Poate vi se pare exagerat, dar asta e realitatea.
La urma urmei, cea mai mare tragedie e alta. Am ajuns sa punem mai mult pret pe sarbatoarea anului nou, decat pe praznicele imparatesti randuite de Biserica (si aici nu ma refer la Nasterea Domnului sau la Inviere). Sa fim sinceri cu noi, ne pregatim mai mult pentru revelion decat pentru Inaltare, pentru Boboteaza, sau pentru Adormirea Maicii Domnului. Eu zic ca aici e problema.. Ne-au inghitit conventiile astea sociale, care par atat de firesti, incat am uitat unde sta, de fapt, bucuria cea adevarata.
Reply With Quote