View Single Post
  #6  
Vechi 31.12.2009, 16:58:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Andrei, daca de exagerari este vorba nu am nimic de zis. Dar mi se pare ca parintele Calciu (pe care din alte puncte de vedere il admir) vorbea cam spru despre sarbatorirea unei sarbatori lumesti in general.
De altfel 1 ianuarie nu este numai sarbatoare lumeasca, este si Taierea imprejur a lui Hristos si Sf Vasile.

In ceea ce priveste sarbatorile bisericesti, si eu sunt de parere ca ar trebui sa le sarbatorim 'integral', adica la Biserica, bineinteles, dar si in viata de toate zilele, cu mancare buna, veselie, ras, si alte bucurii ale omului pe care Dumnezeu le-a binecuvantat, daca nu sunt facute cu exces, fara noima. Uneori am impresia ca unii ortodocsi piosi ar vrea nici asta sa nu mai facem, Mie asta mi se pare un mod puritan de a vedea lucrurile, strain ortodoxiei. Se vede asta in topicul despre cum sa sarbatorim nunta - multi zic: fara muzica de dans, fara dans, fara obiceiuri. (Sigur, avem libertatea sa alegem din obiceiruri, daca unele ni se par pagane sau nu ne plac sa nu devenim sclavul lor; eu aici ma pricep mai putin ca vin de la Bucuresti si acolo nu prea sunt atatea obiceiri de nunta, cel putin nu in familia mea)

Un an 2010 cu bucurie si binecuvantare, tie si tuturor!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote