View Single Post
  #7  
Vechi 08.07.2010, 15:04:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit nu este un accident, o intimplare !

Am citit postarea lui dom' Costel ca si raspunsul doamnei Miruna R. si in felul acesta m-am mai convins inca o data de ,,valoarea" fratelui Costel care sub o aparenta de calm, smerenie si profunda traire crestina tine mortis sa ne obisnuiasca cu greselile atitudinale si ideative .
Cam pe cind luna martie incepea fiind in ziua a 8-a s-au gindit niste useri barbati, din lipsa de preocupari crestine, sa felicite surorile femei cu ocazia zilei femeii. Discutia s-a extins si mai multi am aratat ca daca tot ne ,,nevoim" pe un forum ortodox ar fi foarte potrivit sa stim ca asa cum invata multi parinti contemporani ziua femeii crestin ortodoxe nu este 8 martie ci duminica femeilor mironosite si ca atunci este cazul de ,,felicitari crestine". Bine inteles ca imediat impinsi de mindrie si pre/ne/judecata useri s-au impartit in 2 tabere , unii slavind ziua de 8 martie iar altii mult mai putini la numar ,ziua duminicii femeilor mironosite . Atunci fratele Costel a postat o parere prin care spunea ca el daca ofera o singura floare unei femei tot se considera superior celui care desconsidera ziua de 8 martie . Personal l-am rugat sa-si aminteasca parabola evanghelica a vamesului si fariseului in care tocmai cazuse, ca sa zic asa, deoarece si fariseul multumea lui D.zeu si se credea superior ca nu este asa de cazut ca acel vames netrebnic. Nu a inteles in ce greseala cazuse dar a mers mai departe ca un ...crestin vasnic fiind mult apreciat de surorile dornice de urari lumesti !
Si a mai facut greseli de esenta, ca sa le spun asa. Dintr-un prost obicei le-am notat gindindu-ma ca la nevoie este bine sa vorbesc concret si nu doar din pareri.
Astazi imi este dat iarasi sa vad o noua greseala. Ajutorul de la D.zeu in cazul acesta este ca d-na Miruna a intervenit si a clarificat situatia pe care ca de obicei fratele Costel nu prea le intelege, distinge dar se exprima cu tarie/avint.
Parerea mea frateasca Costele este sa te opresti din plingerea atit a celor divortati cit si a compatimitorilor si sa cauti sa intelegi mai bine comunicarea scrisa(dificultatile ies la iveala !) iar numai atunci cind esti sigur ca ai un raspuns potrivit si drept sa-l si afisezi ! Intelege ca lumea toata nu sta intro vecina,din care sa poti trage o concluzie general valabila, ci este mult diferita de la caz la caz !

Last edited by zaharia_2009; 08.07.2010 at 15:07:09.
Reply With Quote