Subiect: Ce Vrei?
View Single Post
  #29  
Vechi 18.05.2007, 16:40:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Razboiul nevazut sau despre patimi (ispite) de A.Boca
"Sufletul este mai de pretz decat toata materia lumii pentru ca in el e sadita de la obarshie posibilitatea desavarshirii. Pe de alta parte shi firea intreaga suspina dupa aratarea fiilor lui Dumnezeu(Rom. 8.19) adica dupa indumnezeirea omului. In cale sta infirmitatea firii shi o putere potrivnica nevazuta care cauta sa infraneze sufletul de la un zbor mai inalt decat viatza veacului acestuia. Shi fiindca puterile nu erau egale Dumnezeu S-a făcut om shi ca om a biruit pe ispititorul invatzandu-ne shi pe noi lupta. A inviat firea noastra shi salashluindu-se in noi prin botez faptura noua ascultatoare de Dumnezeu. Dar de la noi atat se cere: sa punem in lucru aceste ajutoare. Tot razboiul nevazut al patimilor urmareshte abaterea sufletului din ascultarea de Dumnezeu shi toata nevointza calugarului e sa sporeasca aceasta ascultare. Potrivnicul are doua feluri de ispite: prin placere shi prin durere. Cu primele umbla sa ne amageasca iar cu celelalte umbla sa ne constranga sa socotim placerea ca bine shi durerea ca rau. Cu aceasta meshteshugire ar restrange nazuintzele sufletului numai la o viatza comoda in veacul acesta. Iar calugarul are catre primele nevointze infranari pentru dragostea de Dumnezeu iar catre celelalte lepadarea de sine pentru dragostea de oameni. Daca vede vicleanul ca nu ispraveshte ... "

Domnule ar fi frumos sa itzi potzi dori sa portzi un asha razboi cu tine pentru altzii (Dumnezeu sau oameni), dar apare mereu fortza ca in razboiul stelelor shi vader si atunci alegi sa vrei doar comoditate... iar comoditatea ce poate sa insemne ea oare alceva decat sa fii in rand cu moda, deci nici in comoditate nu mai gaseshti linishtea ca e nevoie de alergatura... deci ce sa pot vrea altceva decat macar sa nu ies fara Domnul in cautarea fiilor lui Dumnezeu dupa care suspina toata firea :)...macar. sau sa am un autovehicul ca m-am saturat sa merg doar cu InterCity. sau sa nu fiu chiar asha de glumetz... ori optuz ... ori bosumflat... ??? mai bine o poezie de MM:

Pe aceeashi ulicioara...

Pe aceeashi ulicioara
Bate luna in fereshti,
Numai tu de dupa gratii
Vecinic nu te mai iveshti!

Shi aceiashi pomi in floare
Crengi intind peste zaplaz,
Numai zilele trecute
Nu le fac sa fie azi.

Altul este al tau suflet,
Altzii ochii tai acum,
Numai eu, ramas acelashi,
Bat mereu acelashi drum.

Ah, subtzire shi gingasha
Tu pasheai incet, incet,
Dulce imi veneai in umbra
Tainuitului boschet

Shi lasandu-te la pieptu-mi,
Nu shtiam ce-i pe pamant,
Ne spuneam atat de multe
Far-a zice un cuvant.

Sarutari erau raspunsul
La-ntrebari indeosebi,
Shi de alte cele-n lume
N-aveai vreme sa intrebi.

Shi in farmecul vietzii-mi
Nu shtiam ca-i tot aceea
De te razimi de o umbra
Sau de crezi ce-a zis femeia.

Vantul tremura-n perdele
Astazi ca shi alte datzi,
Numai tu de dupa ele
Vecinic nu te mai aratzi!
Reply With Quote