View Single Post
  #3  
Vechi 23.03.2008, 17:10:46
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Ma mir ca esti casatorita cu un preot si ridici o astfel de problema. Sper totusi ca nu ridici problema asta ca sa denigrezi preotimea. O preoteasa ar trebui sa aiba raspuns la intrebarea ta.

Viata ta are ca scop mantuirea. Nasterea de copii este numai o consecinta a vietuirii in familie. Iar darul vietii pe care il da Dumnezeu oamenilor ca sa fie creatori impreuna cu Creatorul prin nastere de prunci este numai prin milostivirea Sa. Poate Dumnezeu nu v-a dat pana acum un copilas sau mai multi fiindca avea anumite motive sau fiindca asteapta sa deveniti capabili de a creste copilasi pe drumul spre mantuire. Voi mai intai aveti grija de voi si cand trupul vostru va deveni templu al Duhului Sfant, atunci poate El va va binecuvanta cu copilasi.

Postul este un timp de infranare de la toate, de la mancare, de la ganduri, de la dorintele de toate felurile, un timp de inmultire a rugaciunii, a ingrijirii si ajutorarii celorlalti si mai ales un timp de pocainta. Cand Hristos Se pregateste pentru rastignire pentru mantuirea noastra, tu mai poti sa te gandesti la poftele trupului, cu pretext ca vrei sa aduci viata?! Tu nu poti sa dai viata daca Dumnezeu nu vrea...indiferent de ce ai face!!!! Iar preotul care ti-e sot, cum ii invata pe ceilalti infranarea daca el nu o duce in familia sa? Il transformi intr-un mincinos. In loc sa fie luptator pentru Hristos si sa se jertfeasca in adevar pentru a-si calauzi enoriasii, devine un mincinos prin care Dumnezeu nu poate lucra.

Eu in inima mea am o convingere ca daca voi ati incerca sa puneti pocainta adevarata si sa traiti pe Cale, prin Adevar, prin postire si infranare in prioadele randuite de Biserica, ati avea si Viata si ati fi si datatori de viata. Dar daca frica de Du;nezeu nu aveti, daca veti continua sa va puneti in aplicare planul si sa zicem ca ai ramane insarcinata, peste 9 luni toti vor sti ca acest copilas a fost conceput in post. Macar de ochii lumii sa va fie teama daca de cei ai Domnului nu va e. "Oare cel Care a creat ochii nu vede?!"

Domnul sa va calauzeasca pe amandoi pe calea spre manutire!

Elena
Reply With Quote