View Single Post
  #29  
Vechi 22.01.2010, 16:12:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce sa zic, Andrusca, gandeste-te de ex., ca usurinta cu care vedem mandria la altii, reflecta propria noastra mandrie.
Nu inseamna ca-l desfiintezi pe altul.. ci proiectezi. Proiectam in permanenta asupra altora temerile sau dorintele noastre.


Si apropo de manipulare, daca descoperi ce-l "doare" pe altul, el devine vulnerabil.
De ex. de doua ori mi s-a oferit cate un job doar pentru ca am descoperit intamplator un punct sensibil.. intr-o ocazie am precizat ca ma pregatesc de un examen de engleza (si cel care imi lua interviul era bata la engleza, m-a sunat in aceeasi seara sa-mi dea jobul), alta data am precizat un curs pe care-l facusem (iar cel care ma intervieva dorea sa-l faca, i se parea important etc..)..

La fel, daca cineva mi-ar spune ca-i plac scrierile parintelui Seraphim Rose.. l-as considera o persoana deosebita din multe puncte de vedere.

Deci manipularea merge in ambele sensuri...
Nu, din nou nu sunt de acord... nu proiectam nimic in ceilalti, analizam diverse si selectam ce ne place si ce nu, ne incanta lucrurile/persoanele care ne plac/fac impresie buna...si ne indeparteaza lucrurile/persoanele care nu ne plac, incompatibile cu noi!

A desfiinta pe cineva inseamna a-i descoperi punctul sensibil intr-adevar, care nu inseamna ca e si al celui care il descopera...e doar o observatie, o arma la care unii recurg atunci cand o persoana ii sacaie.

Exista oameni care jignesc pe cei de alaturi pentru ca sunt fustrati.

Exista oameni directi care isi exprima insa opinia pentru ca detesta ceva din cel de alaturi, si pur si simplu nu mai pot suporta sa tot intre in contact cu acel ceva.

Si exista oameni care jignesc, desi intentia lor este aceea de a-i face un bine celui de alaturi...pe care il considera deplasat tocmai pentru acel ceva ce are sa ii reproseze, si ca i-ar fi mai bine daca ar incerca sa se schimbe!

La o adica nu putem primi numai complimente...cei din jurul nostru ne mai vor si binele cand incearca sa ne atraga atentia ca mai avem cate ceva de slefuit pe ici pe colo!!!!
Reply With Quote