View Single Post
  #21  
Vechi 23.04.2007, 12:40:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Revin cu aceeasi intrebare...
1. De ce este contrar spiritului evenghelic faptul ca BOR a solicitat numirea purtatorilor de cuvant acolo unde este cazul?
"Biserica prin rostul ei este purtatoare de cuvant, al cuvantului cu litera mica si al Cuvantului cu majuscula. Primul purtator de cuvant al Bisericii este insusi Hristos. Dupa moartea Sa, Hristos si-a trimis apostolii la propovaduire, poruncindu-le sa vesteasca Evanghelia la toata lumea. Orice crestin, dar in primul rand ierarhii, preotii si diaconii sant purtatori de cuvant ai Bisericii atunci cand predica evanghelia si adevarul. Ierarhul poate interzice cuiva sa propovaduiasca doar atunci cand se raspandeste o erezie sau se fac indemnuri imorale.

A opri pe toti preotii de la propovaduire, pentru a pune in locul lor purtatori de cuvant, inseamna a anula rostul preotiei. Biserica nu este politia romana nu este armata si nici o echipa de fotbalisti in care nu oricine are datoria sa fie si orator. Preotul, prin vocatia sa este dator sa fie un bun vorbitor, sa cunoasca realitatile cu care se confrunta biserica si sa poata da un raspuns demn oricui i-l cere, fie ca este vorba de un jurnalist, de un turist sau de un simplu credincios."
P SAVATIE
Aici greseste. Rolul purtatorului de cuvant nu tine de aspecte evanghelice ci de aspecte practice.

Nu isi pot da toti preotii cu parerea despre anumite chestiuni, in special canonice. Chiar tu admiteai, la alt topic, ca monahii nu au nevoie de pregatire teologica.

Nu li se interzice sa propovaduiasca ci li se interzice sa isi "dea cu parerea".
Cunosc realitatile din institutii teologice si stiu ca multi semidocti ajung preoti. Am asiatat le predici in care preoti naivi, dar bine intentionati, faceau niste erezii de mai mare groaza. De astia se teme Biserica. daca astia deschid gura public "ne-am ars", adio credibilitate, rad si curcile de ei. Asa ca, public, discuta unii preoti mai "destupati". Cam asta e ideea.





Reply With Quote