View Single Post
  #26  
Vechi 24.04.2007, 09:23:19
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
1. "Seful" lui Savatie este printre primii care a prezentat public angajamentul catre Securitate.

2. Din cate stiu eu masoneria este o organizatie ascunsa...numeni nu semneaza materiala de presa cu "X - membru al ,Lojei Y"

3. Consider ca preotul de la Tanacu, chiar daca a vrut sa faca un lucru bun, a gresit. Nu a respectat prevederile canonice in domeniu, nici pe cele juridice. De aceea a fost pedepsit, in primul rand de Justitie, apoi canonic. Se poate gresi si in incercarea de a face o fapta buna. Nimeni nu neaga intentia sa buna, dar asta nu il absolva de vina.

4. De acord cu tine in ceea ce priveste aparatul invechit la BOR. Consider ca aici trebuie facuta "curatenie".
In primul rand in Biserica nu exista relatia sef-subaltern ci numai duhovnic-ucenic,sau pur si simplu relatii crestinesti intre oameni.Eu cred ca P Savatie nu face ascultare decat de duhovnicul lui, asa ca nu are un sef fost-securist.

Masoneria este o organizatie ascunsa,secreta si in acelasi timp satanica,diabolica care vrea sa darame crestinismul.Ei lupta impotriva Bisericii prin orice mijloace.Presa fiind considerata de masoni o putere in stat ei se folosesc si de mass-media prin ziaristii/reporterii lor pt a ponegri Biserica.Masoneria s-a folosit de cazul Tanacu pt a da cu biciul in monahism si in Biserica Ortodoxa si a fost "ajutata" de conducerea BOR,de sinod etc care au tacut .
Reply With Quote