View Single Post
  #4  
Vechi 22.06.2011, 15:41:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lacrimile Lui Hristos si discursul Marelui Inchizitor

" Într-adevăr, Domnul a plâns; și tu arăți un suflet milostiv stăruind asupra lacrimilor Lui.Aceste lacrimi au adus curățirea conștiinței multora, de aproape și de departe.Hristos a plâns pentru prietenii și neprietenii Săi.A plâns pentru Lazăr cel mort, a plâns și pentru Ierusalim, văzându-i nimicirea cea viitoare.

Iisus a plâns (In.11,36), scrie într-un loc iar în altul:"Și când S-a apropiat, văzând cetatea, a plâns pentru dânsa" (Lc.19,41).În amândouă împrejurările, El a plâns pentru oameni.În amândouă împrejurările, plânsul Lui a fost neobișnuit căci în vreme ce poporul plângea pentru Lazăr că a murit, Hristos a plâns nu pentru moartea lui Lazăr (căci iată, a venit ca să îl învie), ci din pricina tiraniei morții care îi apăsa pe toți cei de față.Cum să-și piardă oamenii, cei zidiți după Chipul Dumnezeului Celui viu, în a Cărui împărăție nu sunt morți, credința în viață și în puterea lui Dumnezeu asupra morții?

Cum să ajungă robi atât de sărmani ai morții, crezând orbește în puterea, în atotputernicia ei? Și văzându-i pe oameni supuși atât de necondiționat tiraniei morții, Iisus a plâns. Altădată, Domnul a plâns pentru Ierusalim, cetatea sfântă, văzându-l în vedenia viitorului pe ea nimicită, iar pe fiii lui striviți și înjunghiați. De ce? Datorită nedreptății omenești față de cei drepți, mai ales datorită nedreptății omenești față de El, Dreptul drepților.Cum să roadă boala nedreptății în așa chip inima și sufletul oamenilor, celor făcuți de Dreptul Dumnezeu?

Și- a plâns Domnul.Într-o parte a plâns pentru cel mort, în altă parte pentru cei încă nenăscuți.Pe lângă acestea două, apostolul Pavel dă mărturie și despre o a treia împrejurare, căci Domnul a plâns amar pentru întreg neamul omenesc de la începutul până la săvârșirea vremurilor.(Evr.5,7-9).Asta a fost în Grădina Ghetsimani, în lupta Lui cea grea, când se făcuse sudoarea Lui ca picăturile de sânge ce picau pe pământ. (Lc.22,44)

Acestea au fost știute și însemnate în scris- dar cum a vărsat Domnul lacrimi pentru neamul omenesc în singurătate, în taină, în rugăciunile de noapte către Tatăl Său, lucrul acesta a rămas știut numai îngerilor din ceruri, care ca oști ale Împăratului lor stăteau de strajă în jurul Lui.În aceste trei împrejurări ca și în altele, Domnul nu a plâns pentru Sine, ci pentru oameni.Și preacuratele Lui lacrimi sunt jertfă pentru curățirea și mântuirea neamului omenesc, la fel ca sângele vărsat de El pe cruce.Amintindu-ne de sfintele lacrimi ale lui Iisus, să ne ajute Dumnezeu să devenim mai buni și mai apropiați de Hristos.Pacea și binecuvântarea lui Hristos să fie cu tine." (Nicolae Velimirovici catre Fratele IS despre plânsul lui Hristos-Scrisoarea a 209-a)


Marele Inchizitor: "Crezi, oare, ca noi n-am iubit omenirea, de vreme ce am inteles cu atata umilinta slabiciunile ei si am cautat din toata inima sa-i usuram povara, ingaduind firii sale nevolnice chiar si pacatul, cu conditia ca sa fie savarsit cu stirea noastra? De ce atunci vii acum sa ne tulburi? De ce ma privesti in tacere cu ochii tai blanzi, convins ca dreptatea e de partea ta? Mai curand as vrea sa te vad manios, nu-mi trebuie dragostea ta, pentru ca nici eu nu te iubesc. De ce as incerca sa ma prefac? Nu-mi dau seama, oare, cu cine vorbesc? Stii dinainte tot ce as avea sa-ti spun, o citesc in ochii tai. Cum as putea, oare, să ascund de tine taina noastra? Poate ca vrei totusi s-o auzi din gura mea. Atunci asculta: noi nu suntem cu tine, ci cu El, asta este toata taina noastra! De mult nu mai suntem cu tine, ci cu El; au trecut opt veacuri intre timp. S-au implinit opt veacuri de cand am primit din mainile lui ceea ce tu ai lepadat cu indignare, darul din urma, pe care el insusi ti l-a oferit atunci, cand ti-a infatisat imparatiile pamantesti. Noi am primit de la el Roma si spada cezarului, decretandu-ne stapanitorii pamantului, singurii lui imparati."

Last edited by Scotland The Brave; 22.06.2011 at 16:20:04.
Reply With Quote