View Single Post
  #25  
Vechi 01.03.2013, 20:56:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cine este dispus spre lectura ii recomand :
Youtube--> Homeopatia sau Alopatia Prof. Dr. Pavel Chirila .
Bine ar fi sa urmariti cit mai mult din reportaj, sau macar primele 19 minute.

Pt. cei de orientare opusa le recomand lucrarea "Pr. Damaschin Grigoriou - Sfinta Minastire Grigoriou , Sf. Munte Athos : HOMEOPATIA ESTE CONTRARA CREDINTEI ORTODOXE "

Dar daca exista amatori care sa citeasca si una si si pe cealalta , urmariti-le , puneti-le cap la cap si ... vedeti ce iese !
Mai sunt pe internet sticlute cu extract din plante, purtand un nume de Arganghel. E un fel de sincretism: se amesteca fitoterapia,cu ortodoxia si cu invataturile orientale. Sau blanuri care masoara magnetizmul.

Ascultat tot interviul cu Dr.Pavel Chirila, cel pe care l-am pus si eu mai jos, si am citit si ce ati spus dvs. (de aici: http://tineretulortodox.md/wp-conten...ntemporane.pdf)

Legat de punerea cap la cap, poate ma ajutati putin, caci la mine iese putina confuzie.

Dr.Pavel Chirila a spus ca homeopatia poate fi practicata si de un ateu, si de un catolic, neavand fond religios. Tot dansul spune ca homeopatia nu a fost descoperita de Hahnemann, ci a fost folosita si de Hipocrate, ca este o practica europeana, neintalnita in China si alte tari. Hahnemann a readus-o in discutie si ca se confunda terapia cu persoana. Sustine ca homeopatia poate vindeca anumtie boli, dar si alopatia poate vindeca, depinde de caz.

In acea carte, parintii sau cine a scris brosura, spun ca este practica 100% orientala, care tine de misticism, Hahnemann fiind numit alchimist. Si se dau cateva cazuri si exemple de medici care foloseau conceptii pagane impreuna cu tratamentul homeopat si peroane care au apelat la acest tratament si s-au ars, mai devreme sau mai tarziu. Fitoterapia este de preferat, plus medicina clasica. Tot acolo scrie ca tratamentele alternative sunt cautate din cauza medicilor alopati care nu isi fac treaba cum trebuie.

Intrebare. Poate fi o parte a homeopatiei care sa nu fie legata de misticism? Adica, dilutia in sine sa fie de ajuns? Din cate am inteles sunt cateva substante ptr care s-au testari stiintifice si au ajuns la concluzia ca, in forma diluata, substanta aceea vindeca. (cum ar fi aspirina) Dar daca are baza stiintifica, intra deja in medicina stiinfica, nu mai este in cea empirica. E adevarat ca multi homeopati cam promoveaza spiritualitatea orientala. Insa, daca un om cinstit, ortodox, doreste sa practice homeopatia, bazandu-se doar pe dilutie si tratament, fara sa introduca descantece, poate face aceasta?

Nu ma feresc sa spun nu imediat pana nu inteleg concret, dintr-un singur motiv: au mai fost oameni care au facut un tratament pe baza de plante(fitoterapie) sau cercetand si proband stiintific, si au fost facut cu ou si cu otet in presa, au fost dusi la tribunal, Big Pharma a fost si ea implicata, si uite asa .
Reply With Quote