View Single Post
  #15  
Vechi 16.04.2013, 21:40:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ei ce sa zic. Da Suceava nu are o gramada de manastiri? Exista numai popa satului. Sa se fi dus la cea mai apropiata manastire si sigur primea ajutor. Si de unde stii ca "popa" din acel sat nu ar fi dorit sa ajute? Daca femeia aia nu a mers la Biserica mai deloc si doar de botez sau poate chiar sutn lenesi si au pamant de munca dar asteapta sa pice din cer. Sunt mai multe scenarii, nu stim sigur din 2 articole de pe net.

Sunt preoti de la tara care ajuta cum pot ei satenii. De asta sunt sigura. Sa nu uitati ca parohiile de la sate sunt printre cele mai sarace.
Uite de exemplu preot de tara si cuma ajutat copilasii salbaticiti din satul in care are parohia:
http://copiiidinglodeanu.blogspot.ca...put-totul.html
Si cu siguranta mai sunt preoti, monahi si monahii care fac milostenie si ajuta cum pot ei. Intrebarea este: milostenia si ajutorul se face doar de catre preot? Asta e misiunea Bisericii? Sau misiunea Bisericii este mantuirea? Noi ca mireni ar trebui sa dam o mana de ajutor mereu si sa cercetam oamenii, nu sa aruncam vina asupra preotilor. Daca ei nu fac, sa facem noi.
M-as fi dus eu acolo, dar nu sunt in tara.
Dar daca are cineva drum pe acolo, am spus, ii cumpar eu femeii respective 2 vaci, dar sa-i lase in pace pe astia.

Se duce cineva la femeia asta sa vorbeasca cu ea ?

Este cineva din Suceava ?
Reply With Quote