Subiect: Alesul
View Single Post
  #212  
Vechi 26.06.2013, 15:48:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Pe langa autobuze si metrouri in care la ore de varf nu reusesti sa te urci, sau daca reusesti stai ca o sarmaluta intr-un picior...sa ne gandim la microbuze si trenuri cu care ne deplasam pe distante mai mari. Aveti idee cum mai arata trenurile din Romania? Le puteti compara cu cele din afara? Nu spun ca nu se intarzie peste tot in lume, dar la noi romanul este mai rabdator, obisnuit sa astepte mai mult si sa calatoreasca pe distante mari in picioare si in aglomeratie.
La orele de varf autobuzele si metrourile sunt pline si stai in picioare si de multe ori trebuie sa astepti urmatorul autobuz, caci nu ai loc. Da, exact ca in Romania. Si asta pentru ca orasele mari sunt pline de oameni.

In Romania sunt autobuze si metrouri destul de faine. Am vazut metrouri si autobuze mai prapadite. In tarile din Vest baza e masina, nu trasportul in comun, mai ales daca e vorba de America de Nord. Cum am zis, de la 16 ani majoritatea au deja masina.

Trenurile din Romania sunt ok, mai ales cele Inter-City. Am vazut trenuri mai rele. Nu trenurile sunt problema, ci caile ferate care nu au mai fost schimbate de mult timp. Nu prea inteleg mentalitatea asta colonista. Ideea asta de in Romania este totul rau, iar in vest e totul bine. Asta m-a deranjat, nu faptul ca anumite chestiuni din Romania nu merg cum trebuieste.

Last edited by Parascheva16; 26.06.2013 at 18:01:16.
Reply With Quote