View Single Post
  #40  
Vechi 28.06.2021, 15:36:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Multumesc. Doamne ajuta! Cu tine pot sa vorbesc ok si sa inteleg lucruri bune. :D Esti mai explicit!

Da si eu as vrea sa aprofundam dogmatica intr-un alt thread.

Eu asta am inteles de la Petru7, cand a spus ca noi trebuie sa fim ca El, ca si cand mi-a venit informatia ca: noi trebuie sa devenim Mantuitori, ceea ce e o blasfemie! Iisus e Unicul, nu mai poate fi altul! Dupa profetiile din Apocalipsa va fi un "Mantuitor" care va face iluzii sa zapaceasca lumea cu "minunile" lui, numit si antihrist! Asta am inteles de la el!

1. Mântuitorul Iisus Hristos (100%)
2. Sfintii Apostoli (80-90%)
3. Sfintii (60-80%)
4. Omul de rand (10-15%)

Daca deschizi sau eu, un thread sa mai scriem despre subiectul asta. O sa iti explic ce am vrut sa zic cu procentele de aici.
Domnule draga, tu nu vrei sa pricepi ca Dumnezeu a facut la inceput pe om dupa chipul Sau si dupa asemanarea Sa? La fel face si indreptarea prin pocainta. Mesia nu poate face altceva decat mantuitori. Ce erau Apostolii? Pai faceau si ei minuni, se rugau ca Iisus si inviau oameni, vindecau de boli, faceau tot felul de semne si de minuni deci erau si ei MANTUITORI!

Asta ar trebui sa fie crestinul ortodox, o lumina, un mantuitor si un mangaietor pentru aproapele sau nicidecum un judecator, hulitor, lovitor in rani sau un exclusivist nimicitor.

Una e sa te crezi si sa te inchipui mare neputand defapt sa faci absolut nimic bun si altceva e ca socotindu-te mic si neinsemnat sa fi defapt asemenea Domnului, un mantuitor.

La trepte inalte au ajuns unii sfinti. Multi au avut darul proorociilor, al vindecarilor, chiar al invierii altor oameni. Ce erau? Nu erau ei Mantuitori la fel ca Invatatorul lor, la fel ca Mesia?

Deci darul Credintei este dat celor care il cer, celor ce urmeaza Invatatura.

Nu va fi alt Mantuitor promis de Tatal decat a fost acum 2000 de ani Domnul Iisus Hristos fiul Mariei fecioara, dar El pe toti mai micii Sai ii face asemenea Lui, mantuitori, mesii, Fii ai Lui Dumnezeu dupa Har, dupa voirea divina, dupa Cuvant, Miei ce ridica pacatele lumii, Porumbei albi, oameni credinciosi-drepti, sfinti prin care se manifesta iubirea, credinta si sfintenia divina.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote