View Single Post
  #63  
Vechi 12.01.2009, 09:18:48
EugeniaG's Avatar
EugeniaG EugeniaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2009
Locație: Bucuresti, Moscova , Atlanta
Mesaje: 64
Implicit

wow , chiar ca suntem foarte critici uneori , mie imi place la Patriarhie, am vazut candelabrul si nici macar nu mi-a atras atentia de abia acum dupa ce am citit topicul mi-am dat seama ca da sunt niste serpi inaripati , dar Doamne , nici nu mi-ar fi trecut pin minte stand acolo sa studiez candelabrul, Patriarhia este atat de mare, ata de multe icoane , nu as fi avut timp sa nalizez candelabrul , dar acum vazand fotografiile mi-am amintit ca asa arata si pana sa ajung la postarile lui" ratacitorul" ma gandeam l a Sf. Nectarie , vindecator de cancer si facator de multe minuni , citind depre viata acestiu sfant am citit ca de-a lungul vietii Sf. Nectarie imblanzea serpii si altele si altele...ajungand la postarile lui" ratacitorul" am avut si mai multa satisfactie si multumire decat explicatia banala pe care mi-am gasit-o automat in in suflet gandindu-ma la Sf. Nectarie

se spune ca e un defect sa despici firul in 4.... eu tot invat din asta , sa fiu discreta si sa mai putin critica

si apropo am o foarte mare curiozitate si voi intreba si preotul cand il vad....de cand se fac fotografii in Patriarhie? eu am fost cu un baptist acolo care a ramas ultra impresionat si adanc marcat de acea vizita la Patriarhie si ne-au spus cateva maicute ca nu este permis sa se fotgrafieze inauntru, vizitatorul nu voia decat vreo 2 fotografii cu icoanele pictate mai de la iesire , ii era si lui teama sa fac poze mai inauntru:P...asa ca am facut fotografii din plin in afara.
sunt ultra uimita unde merg eu la manstire: stau in multime , concentrandu-ma la liturghii si rugaciunile mele si deodata un blitz in fata mea ma face sa ma intreb" ce face omul acela? si iarasi sunt captivata de rugile preotilor din altar si ii aud pe unii in jurul meu " nu mai am baterie , vreau sa mai fac un filmulet , hai sa-l filmam si pe staret" si de cate ori vad lucrurile acestea , si la vad tot mai des, fara voia mea le vad pentru ca se fac fotografii la greu la manastire unde merg si ma gandesc :" am fost o fericita ca nu am facut fotografii in Patriarhie, decat una singura , a venit un preot atunci la noi si l-a vazut pe inivitatul meu ca e strain si i-a ingaduit sa faca o fotografie la intrare...am fost chiar fericiti atunci pentru ca ni s-a dat explicatia buna si sfanta a randuielilor intr-un lacas sfant" si nu fac nici un gest cnad vad blitzurile in biserica dar in gandurile mele ma intreb: "Doamne , chiar unde se va ajunge , chiar se schimba toate randuielile in lumea asta moderna?"

deci , cine stie , se fac fotografii acum si inauntru la Patriarhie? nu am mai fost acolo de anul trecut.....este doar o curiozitate , chiar nu ma dernajeaza , desi in mintea si sufletul meu ma intreb...
Reply With Quote