View Single Post
  #12  
Vechi 03.09.2010, 09:30:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Dupa cum puteti observa, vi s-a spus si ce simtim,si in ce credem si ce gresim si mai ales ati aflat si de ce este inutil ca noi, protestantii, sa mai spunem ceva in afara de asta.Facem abstractie de faptul ca noi nu apucasem sa spunem nimic,lasam lucrurile cum sunt si mergem mai departe,avand certitudinea ca orice opinie am avea, ea va fi oricum contestata si se va pune problema utilitatii ei pe un forum ortodox.Prin urmare ratiunea si nu inima ma determina sa va cer scuze pentru ca nu va pot oferi acum informatiile solicitate. Cu deosebit respect.
stiti bine ca nu asta a fost intentia... "sa va inchid gura" fara "drept de replica". am spus in nenumarate randuri ca apreciez modul dumneavoastra de abordare al subiectelor si argumentatia logica pe care o expuneti.

eu chiar va rog sa ma corectati daca am spus ceva gresit in postarile mele despre doctrina cultelor protestante si neoprotestante.

evident ca informatiile prezentate au fost succinte si am aprecia o explicare mai nuantata (ca sa intelegem mai bine puctul dumneavoastra de vedere), desi stim bine ca nu putem fi de acord cu invatatura protestanta si neoprotestanta cu privire la Sfanta Impartasanie (am fi ipocriti sa nu recunoastem asta), intrucat pentru noi crestinii ortodocsi, fara Sfanta Litrughie, fara Taina Sfintei Euharistii, fara unirea reala a fiecarui credincios cu Hristos Iisus prin impartasirea cu adevarat trupul si sangele LUI, nu exista Biserica si viata!

Sfanta Euharistie este inima ortodoxiei crestine. (Ca si oameni, ne putem pierde o mana, un picior, un ochi... dar nu ne putem pierde inima caci murim.)

"Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumenzeu miluieste-ma pe mine pacatosul".
Reply With Quote