View Single Post
  #119  
Vechi 20.09.2011, 18:44:27
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Pregatisem doua predici:Predica in Duminica a doua a Sfantului Grigore Palama,Arhiepiscopul Tesalonicului,din Evanghelia Sfantului Luca(Luca 6,31-36) precum si Predica la Duminica Vamesului si a fariselului a Sfantului Andrei,Arhiepiscopul Cretei(Luca 18,10-14).Apoi,cumva,am realizat ca demersul este partial orientat gresit.Cand spun asta ma refer la faptul ca nu poti incepe constructia unei case cu acoperisul.Inainte sa afli invatatura lor poate ar trebui sa afli cine au fost Parintii Bisercii,contextul in care au trait,caracteristici ale invataturii lor.Poate ar fi util ca mai intai oamneii sa afle cine au fost cei numiti Parintii Apostolici,puntea dintre revelatia Noului Testament si perioada patristica.Multi nu stiu cine au fost acesti oameni si eu cred ca,din acesta cauza,este un talmes balmes general cu privire la ceea ce s-ar numi la modul general ,,invatatura patristica".

Evident ca eforturile unor entuziasti(cativa ortodocsi de aici) si ale unor ciudati(la mine ma refer aici)sunt interesante dar nu suficiente.Trebuie o prezentare sistematica,ordonata,care sa prezinte fie si o esenta care sa-l determine pe om sa caute mai mult.Sa fie prezentare gradual,de cineva cu pregatire.Parinte Gheorghe,poate citeste sfintia ta ce scriu eu acum,ca sa nu fie doar maculatura.Si daca aici ar fi ,,Lion's Den"cu atat mai mult s-ar justifica acest demers,nu credeti? Sunt perfect constient ca solicitarea mea presupune efort si sacrificiu.Dar daca nu acum,atunci cand?Daca nu voi,atunci cine?

Prin urmare,solicit si eu,mai era solicitarea cuiva dar nu o ma gasesc,dechiderea unei sectiuni,pe acest forum,dedicata exclusiv invataturii patristice.Pentru mine poate avea fie doar si un interes intelectual dar pentru toti ortodocsii va fi un mare ajutor.Prin urmare,va rog pe toti cei de aici sa SUSTINETI PUBLIC aceste initiative cu privire la dechiderea unei SECTIUNI PATRSTICE.

La scandal toata lumea este prezenta si prin urmare ceea ce publicul doreste aceea va primi: paine si circ.Poate nici admin nu se inhama la asa ceva,un demers amplu si dificil,cand vede ca sunt doar cativa nebuni care urla-n pustiu.Lasati naibii toate disputele de rahat,oricum nu v vor ajuta la mantuire in caz ca nu realizati,si sprijiniti deschiderea acestei sectiuni.Nu demersul meu,nici macar nu sunt singur,ci ideea.Fac un apel public la cultura,credinta si dragostea dvs pentru acest subiect.Nu intoarceti spatele la asa ceva,la studiul Parintilor Bisericii.

Daca nu doriti sa sustineti acest demers toti,public,uniti,atunci stati fratilor in mocirla scandalurilor zilnice,unde fiecare devine un fel de apologet psihopat si la dracu cu talantul acesta,oricum nu mai intereseaza pe nimeni.Soarta va fi pe masura,ce semeni aia culegi.Sunt chiar curios sa vad si eu cat de uniti sunteti,cei prezenti sau plecati,ca sa reusiti infiintarea unei sectiuni cu privire la invatatura patristica.Chiar nu va intereseaza,chiar nimeni nu doreste asta?Nu va place locul?Faceti-l voi mai bun,asa ceva nu pica din cer ci trebuie transpiratie.

Eu nu inteleg ma ce se intimpla cu voi,ce asteptati.Sau poate sunt eu tampitul forumului si nu inteleg ca toti ii studiaza in particular si eu aberez cu initiative puerile.Corect,acolo nu vor fi scandaluri si nu va putea oricine spune orice aberatie,creatie proprie.Sita va cerne si cine este interesat va ramine si cu folos duhovnicesc.De ce cand au mai fost asemenea initiative ati tacut?TREZITI-VA!


Fara sa observ dinainte indemnul acestei postari, tocmai am deschis un topic intitulat "Cine sunt Sfintii Parinti?" ... Indemnam acolo sa adresam intrebari, noi, mirenii de rand, insa raspunsurile la intrebari sa vina doar din partea celor avizati profesional: preoti si mireni cu studii teologice (tocmai pentru a pastra dreapta masura a comentariilor).

Sa nadajduim ca forumistii teologi vor gasi timp sa ne raspunda. Doamne, ajuta!
Reply With Quote