View Single Post
  #23  
Vechi 30.08.2016, 20:26:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cam asta mi se pare blestemul la femeie cu barbatul care o 'va stapani' - e aleasa mai mult pe criteriul calitatilor fizice, unde nu ii sta in putere sa modifice nimic (ma refer la femei normale, nu cele dependente de operatii estetice) si aici mi se pare nedreptatea si deci blestemul. Oare gresesc?
Nu cred ca asta ar fi blestemul, cred ca unei femei i face mult mai bine la capitolul mental si incredere sa fie casatorita si la casa ei, se identifica intr-un rol reconfortant deoarece casatoria ii confera o stima de sine speciala si un statut care e mult peste angoasele si nelinistile dinaintea casatoriei.
De multe ori chiar fara sa-si dea seama femeia cauta confirmarea barbatului in ceea ce face, poate asta e blestemul.
Mie nu mi se pare ca femeile normale ar fi urate, daca sunt finute si au grija de ele se pot pune in valoare fara sa fie intr-una din extremele neingrijire ostentativa sau epatare si vulgaritate.
Majoritatea oamenilor nu au un aspect fizic de reviste si logic ar fi sa-si ia o pereche de seama lor.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Totusi mi se pare f stupid, adica casatoria nu e un leac impotriva degradarii fizice. Poate e bine cat e tanara dar apoi tot imbatraneste si atunci la fel de bine poate fi parasita sau chiar inselata.
Si barbatul imbatraneste odata cu femeia daca au varste apropiate, nu este asta problema de fond, nu trebuie sa se gandeasca prea mult o femeie la faptul ca ar putea fi inselata si parasita pentru ca exista riscul sa se inchida social, la fel ca si barbatul care se teme sa fie refuzat, pur si simplu se inchisteaza intr-o lume convenabila, dar nu mai ajunge la etapa relationarii si casatoriei .

Problema ar fi tiparul social, si din ce am vazut in alte relatii, parintii si in special soacrele ar fi cele care s-ar impotrivi unei femei mai mari sau la 30+, dar si barbatul la un moment dat trebuie sa se desprinda si sa se implineasca in viata de familie.

Mi se pare firesc ca un barbat de 30+ sa ia o sotie de 30+, poate unii au dat si de bani si au o impresie exagerata despre ei daca li se pare ca femeia de aceeasi varsta imbatraneste mai mult decat ei si in cazul asta ar trebui sa li se puna o oglinda sub nas.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Trebuie sa existe si alte criterii decat cele ale frumusetii fizice, nu? (Si nu ma refer la cele materiale :D ). Cel putin asa imi place sa cred. Poate sunt idealista.
Primul criteriu ar fi sa existe dragoste adevarata intre cei doi, care sa-l motiveze pe barbat sa sparga colivia de aur pentru a se implini ca barbat in viata de familie.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai daca nu sunt atractive nu sunt nici invitate in oras etc.. Pe langa asta poate au fost bolnave o vreme si n-au avut dispozitie de casatorie. Ce sa faca in acest caz?
In primul rand poate au un cerc restrans social unde nu pot fi remarcate de oameni care sunt intr-o situatie asemanatoare cu ele, depinde ce vor, unele si-au intalnit viitorul sot la biblioteca sau in pelerinaje, la lansari de carte, la teatru etc.
In alt doilea rand la 30+ e o concurenta mai mare pe barbatii de aceeasi varsta asta in cazul in care nu sunt insurati respectivii.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Teoretic asa ar trebui sa fie, practic mai putin. Totusi am vazut si cupluri in care femeia nu e asa frumoasa ca barbatul, dar mai rarute...
Nu este o concurenta intre barbat si femeie care e mai frumos, cel putin nu la barbat oricum genele lor se combina si copilul ia ce este cel mai bun de la ambii parinti.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote