View Single Post
  #12  
Vechi 27.04.2023, 20:08:25
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Domnule, cruciadele au fost atacuri preventive ale catolicilor, regele ortodox bizantin i-a chemat pe venețieni iar ei au devastat și jefuit, s-au făcut greșeli, deși cruciații jurau să nu ridice sabia la alt creștin.
Adică e bine că musulmanii au devastat Capadocia și alte centre ale creștinismului care se află în Turcia de astăzi,și au înghițit Grecia sute de ani.
Aproape toate cetățile unde a trimis apostolul Pavel epistole au căzut până și Salonicul, Corintul, Galatia (Galateni), Rodosul, Smirna, Pergamun, Tiatira, Efes, Filadelfia (bisericile apocalipsei).
Dacă nu erau cruciadele, musulmanii ar fi intrat și mai repede în Europa și poate ar fi trecut de Viena, nu ai de unde să știi, de ce nu privești și din unghiul acesta.

Știi că și Mircea cel Bătrân a participat la o cruciadă târzie, la Kosovopolije - Câmpia Mierlei ia naștere statalitatea sârbească de la această cruciadă, regele Lazăr care e canonizat ca Sfânt, moare martirizat, sârbii reușesc să pătrundă în cortul sultanului Murad al 2 lea și Milos Obilic îl omoară pe sultan, teoretic sârbii au fost înfrânți cu costuri mari pt turci care au cam făcut cale întoarsă.

Știi că prințul Lazăr cu câteva ore înaintea bătăliei a avut o viziune în care i s-a dat să aleagă o împărăție lumească sau una cerească, dacă alegea cea lumească ar fi biruit în luptă, dar el a ales împărăția cerească.

Iancu de Hunedoara moare de ciumă la asediul Belgradului de către otomani, și el i-a dat înapoi pe turci, a eliberat aproape toată Bulgaria cu o armată mult mai mică dar în final a pierdut.
Am inteles, Iorest. Multumesc pentru informatiile acestea. Unele lucruri le-am uitat. Am o intrebare: crezi ca domnitorii nostri romani ar fi primit cununa cerurilor pentru ca ne-au aparat tara? Sau au ajuns in Iad pentru ca au incalcat porunca lui Dumnezeu: "sa nu ucizi"?

Nu am stiut si sper sa nu stiu niciodata cum este sa fii in fata unui razboi, dar sigur 100% nu simti Duhul Sfant, smerenie, sau orice alt sentiment ca si cum ar fi cand esti Impartasit. De asta am o mare intrebare asupra domnitorilor ce au fost canonizati.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote