View Single Post
  #13  
Vechi 27.04.2023, 21:17:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles, Iorest. Multumesc pentru informatiile acestea. Unele lucruri le-am uitat. Am o intrebare: crezi ca domnitorii nostri romani ar fi primit cununa cerurilor pentru ca ne-au aparat tara? Sau au ajuns in Iad pentru ca au incalcat porunca lui Dumnezeu: "sa nu ucizi"?
Pentru uciderea în război se dau trei ani canon de oprire de la împărtășanie, preoții nu au voie să poarte armă ca să nu facă vărsare de sânge care e impediment la preoție, chiar și dacă ucid din culpă fără intenție și neplanificat, din accident sau neglijență, nu mai pot fi preoți, iar dacă au ucis înainte de a se preoți nu mai pot fi ulterior.

Deci totuși uciderea nu e bună, dar compensează apărarea credinței, a femeilor, a copiilor, a existenței bisericii, apărarea unor mici comunități de lângă graniță cazul când românii au trecut Prutul.

Nici nu știi cum e bine dacă aplicăm principiul pășunist trebuia ca Mihai Viteazul să lase Brăila să devină o Raia turcească, sau Giurgiu, dar faptul că a atacat garnizoanele de acolo a făcut să nu fie populația asimilată.

Totuși faptul că domnitorii români nu au dus războaie de expansiune, adică să încercăm noi să-i cucerim pe slavi, pe maghiari, pe germanici, pe turci, pe tătari, ne-a făcut slabi în istorie și la mâna altora care ne-au dictat.

Ori dictezi tu altora, or ești supus altuia care poate e mai prost și mai primitiv, brutal ca tine, nu există la scară istorică a popoarelor alt registru, dictezi sau stai pe coji de nucă cu privirea în pământ acceptând fără crâcnire dominația sau imperialismul(relații de putere) ale altor popoare care au mușchi militari.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am stiut si sper sa nu stiu niciodata cum este sa fii in fata unui razboi, dar sigur 100% nu simti Duhul Sfant, smerenie, sau orice alt sentiment ca si cum ar fi cand esti Impartasit. De asta am o mare intrebare asupra domnitorilor ce au fost canonizati.
În război trebuie să ai șansă, cum am citit că s-a întâmplat în Donețk la Makiivka bombardat de ucraineni cu sprijinul geolocalizării americane, au scăpat câțiva soldați cazați acolo pt că suflul exploziei i-a aruncat prin geam și au scăpat doar cu zgârieturi nu s-a prăbușit clădirea peste ei.

Trebuie să nu calci nici peste mine, nici să te lovească lunetiștii, nici să stai în loc iradiat, nici să mănânci de la o bunicuță simpatică prăjiturele cu otravă de șobolani în ele cum au pățit unii de la bunicuțele ucrainene.

În război trebuie să ai cap, condiție fizică, să fii capabil să faci efort mult cu somn puțin și mâncare puțină, să dormi iepurește, să-ți schimbi des locul să nu te lovească mortierele sau obuzierele.

Asta e scapă cine poate, cine nu face nelegiuiri, nu violează, nu ucide de plăcere, cine are protecția lui Dumnezeu, a îngerului păzitor, a Sfinților Militari purtători de biruință Sfântul Gheorghe, Sfinții Mucenici din Sevastia Armeniei, Sfântul Teodor Tiron șamd.

Sunt foarte mulți Sfinți militari semn că nu toți au ratat împărăția.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.04.2023 at 21:38:16.
Reply With Quote