View Single Post
  #24  
Vechi 12.02.2015, 14:08:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Despre care ortodocsi vorbesti, omule? Despre Putin si clica lui ? Putin are scoala KGB-ului. A fost KGB-ist proeminent. Nu cumva il confunzi cu Sf. Serafim? Putin e la fel de ortodox pe cat e Vadim Tudor de legionar. Numai ca e un Vadim ajuns la putere, spre pierzarea popoarelor din jur si al lui. Putin e din mantaua lui Stalin, au schimbat doar partitura, dar nu interpretii, nici instrumentele.
Dincolo, despre care catolici vorbesti? Catolicii sunt o minoritate in Ucraina, ca si in Ardeal, datorita persecutiei predecesorilor lui Putin. Razboiul acesta nenorocit este un razboi ortodoxo-ortodox.
Cred ca se amesteca niste lucruri aici!

1. Cu totii suntem de acord ca Stalin- alaturi de Hitler- au fost unii dintre cei mai feroce criminali ai istoriei, si nimeni nu cred ca i-ar apara.

2. In schimb, in privinta lui Putin, lucrurile stau cu totul altfel. Nimeni nu-i poate reprosa ca inainte de 1991 a lucrat ca si ofiter de informatii in cadrul KGB, si ca astfel si-a servit patria (asa cum exista ea atunci, indiferent de regimul politic sau orânduirea sociala care exista la aceea data), deoarece un stat- fie el comunist sau capitalist- nu poate exista fara un serviciu de informatii.
Desi este un om inteligent, totusi, din pacate, nici Putin nu a reusit sa depaseasca complexul si fatalitatea istorica rusa- anume testamentul lui Petru cel Mare.

3. In perspectiva evolutiilor viitoare, probabil ca in viitor - si dpdv istoric, lingvistic, etnic este ceva indreptatit- estul Ucrainei si estul Bielorusiei se vor uni cu Rusia.
Si aici dorintele Rusiei le inteleg , chiar daca metodele utilizate acum de Putin in acest sens nu sunt de admirat, ci dimpotriva.

4. Insa daca Putin va intelege ca tarile baltice au individualitatea, specificul si traditiile lor, daca va intelege ca partea de vest a Ucrainei si BIelorusiei apartin de drept Poloniei, iar basarabia, nordul Bucovinei, tinutul Hertei si insula Serpilor apartin de drept Romaniei, atunci va aveea toata aprecierea mea.
Reply With Quote