View Single Post
  #7  
Vechi 24.03.2012, 00:40:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Credinta dvs despre fantome contravine , zic eu cu invatatura Bisericii.
Deoarece Biserica invata ca dupa moarte omul este infatisat la judecata, de unde conform vietiii traite va primi "repartitia": rai sau iad.
In cazul sfintilor, vorbim de o alta situatie. Aceea ca ptr viata lor sfanta si ptr evlavia oamnenilor, Domnul le ingaduie sa plece in misiune, devenind astfel ajutatori ai crestinilor.
De asemnea avem multe exemple, chiar in viata sf Ioan Evanghelistul cand dracii lua chipul celor plecati dincolo ptr a-i duce in inselare pe cei ramasi. Vorbim asadar de draci care iau chipului omului cunoscut si nu de sufletul aceluia care nu isi gaseste linistea si umbla de nebun. Dupa judecata, fiecare isi gaseseste locul, asa cum am mai spus.Doar ca prin rugaciunile Bisericii cei din iad se pot ridica, sau in functie de caz chiar iesi.

As vrea sa imi aduceti argumente cand cu o forta demonica este chemat un suflet de la locul unde este asezat dupa judecata. Va spuneam adineori de ex oamenilor morti in mare, prin inecare pe care vrajitorul Chinopos,ii aduce pe cei morti, spre bucuria familiei acestora. Dar abia dupa ce "inviatii " sunt obligati prin puterea lui Hristos sa marturiseasca cine sunt isi arata adevarata infatisare de draci. Asadar draci , nu suflete ratacite.

Cum adica"au refuzat sa plece?" pai daca ar fi sa tina cont de dorinta fiecaruia, ar mai intra vreunul in iad? Ca doar toti vor raiul? Odata trecut dincolo nu mai exista"vreau" sau "nu vreau". Acolo vointa ta devine zero: esti luat, dus la judecata, iti primesti "repartitia" si nu mai poti schimba nimic(doar rugaciunea Bisericii o mai poate face.)
Am ezitat un timp daca sa raspund sau nu. Nu vreau sa intervin asupra convingerilor nimanui. Fiecare percepe aceste fenomene in felul lui, iar altii nici macar nu le cred.
Situatia sfintilor nu trebuie amestecata cu cea a fantomelor. Eu doar am incercat sa fac o paralela: asa cum sfintii apar din vointa lor proprie, dar cu incuviintarea bunului Dumnezeu, la fel sunt si fenomenele poltergeist.
Cunosc deasemenea din marturisirile Sfantului Ioan Evanghelistul, dar ele nu au nici o legatura. Intr-adevar, diavolul are puterea de a lua orice infatisare, dar o face pentru un scop anume: acela de a insela oamenii. Intruchiparile acelor decedati, veneau fiindca erau invocate, nu din proprie vointa. Era inselarea sau iluzia ca ceea ce se petrece este real, dar duhurile acelor aparitii nu apartineau celor care au fost cu adevarat acei oameni, ci diavoli intruchipati in ce au dorit ei. Nu stiu, mi-e greu sa explic niste lucruri pentru care e nevoie de multa prudenta. Acele intamplari nu infirma si nu confirma identitatea fantomelor. De cele mai multe ori fantomele bantuie locul in care si-au gasit sfarsitul in mod ingrozitor, iar acel loc de obicei este propria locuinta. Si tot de multe ori in acele locuri s-au gasit schelete ingropate. S-au facut cercetari, s-au verificat arhive vechi si s-a mai intamplat ca, datorita acestor fantome sa se descopere lucruri care fusesera tainuite foarte multi ani.
Impresia noastra ca detinem Adevarul, sau ca stapanim cunostintele in intregul lor ansamblu, cred ca ne pune intr-un con de umbra. Ca sa cunosti sau sa ai o atitudine transanta de negatie sau etichetare directa si ingrosata: draci - trebuie sa stii bine DE CE? Ori aici e un teren minat si destul de ambiguu pentru un ortodox care n-a cautat decat ce i s-a spus sa caute.
Cat despre invocarea pe care mi-ai cerut-o, prima care-mi vine in minte este atunci cand profetului Samuel ii spune Dumnezeu sa aleaga din semintia tribului lui Veniamin (cel mai mic dintre semintiile triburilor lui Israel) un rege (pe Saul) care sa salveze neamul lui Israel de amoniti si filisteni. De ce a ales Dumnezeu astfel si n-a gasit o alta cale sa ajunga la David, eu n-am prea inteles. Saul insa era departe de a fi pe placul lui Dumnezeu si astfel profetul Samuel primeste noi "instructiuni": sa mearga in Betleem, sa-l caute pe Iesei si sa aleaga dintre cei 8 fii ai lui, pe viitorul rege care sa salveze semintiile lui Israel. Astfel profetul Samuel il cunoaste pe David, cel mai mic dintre frati si intelege ca el este alesul, (in ciuda varstei extrem de fragede), pe care il urca pe munte si il "unge" ca rege al lui Israel, anuland astfel "ungerea" de mai inainte a regelui Saul. Dupa care lasa lucrurile in voia lui Dumnezeu. In mod ciudat, David este chemat la regele Saul (care habar nu avea ca mirul cu care fusese uns este lovit de nulitate) si surprinzator il omoara pe uriasul Goliat, cel mai de temut din oastea inamica. David castiga din ce in ce mai multa simpatie, toti inteleg ca este un ales al lui Dumnezeu, doar Saul este ros de invidie si decide pe de o parte sa-i dea fiica de sotie, (ca sa faca pe placul multimii) iar pe de alta sa-l omoare in noaptea nuntii. Doar ca proaspata sotie il instiinteaza pe mire despre intentiile "regelui", iar David scapa cu fuga. Turbat de furie, Saul ii pune gand rau chiar profetului Samuel, care l-a uns ca si rege, fiindca a inteles ca acesta era de partea lui David, desi stia bine ca numai prin gura lui putea afla Cuvantul lui Dumnezeu, si il omoara. Si aici urmeaza ceea ce mi-ai cerut tu. Dupa un timp, Saul ajunge in culmea disperarii si vrea cu orice pret sa afle care este voia lui Dumnezeu, tot din gura... profetului Samuel, chiar mort fiind. Astfel apeleaza la o vrajitoare care sa-l cheme din lumea de dincolo si sa-i spuna ce trebuie sa faca. Iar Samuel vine intr-adevar, il mustra pentru tot raul pe care l-a facut si-i prooroceste pentru ultima oara: in acea zi va muri cu toti fii lui. Ceea ce se si intampla.
Poate a fost o istorisire cam lunga, dar cred ca era necesar si contextul pentru o intelegere cat de cat fireasca.
Indiferent ce parere avem unii sau altii despre fantome, avand in vedere ca este un subiect foarte sensibil, poate ca este mai bine sa ramana fiecare la parerea lui. Ce facem noi aici sunt doar presupuneri. Stim doar ca toate se intampla prin voia lui Dumnezeu. Sa-L lasam pe El sa ne vegheze si sa ne rugam sa ne fereasca sa ajungem vreodata in contact cu astfel de entitati.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote