View Single Post
  #65  
Vechi 25.01.2015, 13:03:31
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Poate un gai sa se mantuiasca? Ce intrebare este asta? Ce se urmareste? Indreptatirea pentru pacat?
Vin si eu sa intreb: Poate sa se mantuiasca un om care fura?
Cum adica ce intrebare este asta?
Este o intrebare si atat.
Personal nu observ ca se urmareste ceva, se sustine ceva sau se indreptateste ceva...cred ca, eventual se asteapta un raspuns...ceea ce din pacate nu reiese din continuarea postarii tale...respectiv : Poate sa se mantuiasca un om care fura?

Cu alte cuvinte: unde dai si unde crapa? N-are nici o logica...din punctual meu de vedere desigur.

Ok...acum revenind la subiect:
Poate un gai sa se mantuiasca?

DA...categoric DA...orice fiinta umana creata de Dumnezeu, indiferent de religie, natie, cultura, zona geografica, varsta, sex, ...etc...indiferent ca a fost terorist, zoofil, criminal in serie si nu mai stiu ce atrocitati sa mai enumar....omul se poate mantui daca...DACA Dumnezeu vrea iar Dumnezeu vrea atunci cand si omul vrea...si ca omul sa vrea el TREBUIE SA:............TREBUIE SA:............TREBUIE SA:.............

Continuarea este intotdeauna subiectiva iar "lucrarea mantuirii mele" nu este "lucrarea mantuirii tale" sau "lucrarea mantuirii lor"...etc...asa cum fiecare boala se trateaza diferit si are urmari diferite in functie de fiecare metabolism in parte...asa si cu lucrarea mantuirii, se trateaza diferit in functie de persoana...insa nu uitati, de aceasta data, medicul este HRISTOS.

Dar pentru oamenii mai putin cunoscatori, insa interesati de MANTUIRE...pentru ca ei sa nu ramana dezorientati oarecum citind postarea mea... pot doar sa mai adaug cuvintele Mantuitorului:
"Bateti si vi se va deschide..." iar cand usa vi se va deschide, Hristos va va spune fiecaruia in parte ce este de facut, ce tratament sa urmati, invitandu-va apoi sa "Mergeti, credinta voastra va va mantui..."...si de aici va incepe lucrarea voastra, transformarea teoriei in fapte...insa nu uitati un amanunt foarte important, pe care multi il pierd incet, incet pe drumul lucrarii lor:
"Mantuirea este personala", nu faceti faptele mecanic pentru ca asa fac si altii, asa ati observant undeva, sau asa vi s-a spus, sau asa se face...etc...incercati sa intelegeti si sa va adaptati subiectiv la sfaturile si teoria pe care Hristos v-a predat-o in orele de teorie, cand ati stat cu El de vorba.

Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote