View Single Post
  #94  
Vechi 25.01.2015, 21:55:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Zaheu

Dintru început, părintele face o precizare pe care ar trebui să o avem în vedere mereu când e vorba de Hristos:
Citat:
Iubiților, iată istoria lui Zaheu – în care se oglindește parcă viața fiecăruia dintre noi. Aceasta e taina lui Dumnezeu: a privi prezența lui Dumnezeu în istorie, a Celui veșnic în vremelnicie. Căci Dumnezeu este Cel veșnic, iar noi suntem veniți în timp, în vremelnicie. Deci noi nu evocăm doar o istorie, deși Evanghelia s-a scris în istorie, ci noi vedem prezența lui Dumnezeu în istorie, atunci și acum. Așa ascultăm, gândim și trăim Evanghelia.
A fi în concordanță cu numele ce-l purtăm:
Citat:
Ce stare de suflet avea el? Gândiți-vă: numele Zaheu, tradus pe românește înseamnă curat, pur. De bună seamă, ca oricine, își gândea numele: tu ai numele de pur, curat. Dar este viața ta atât de curată precum îți este numele? Poate în clipa aceasta și nouă, fiecăruia, ne dă de gândit, cercetându-ne numele: există într-adevăr o armonie adâncă între numele meu și viața mea? Și, în ultimă instanță, gândim la numele cu care noi toți ne înfățișăm înaintea lui Dumnezeu și a lumii: numele de creștin și ortodox. Creștin – deci numele lui Hristos, și ortodox – adică dreptmăritor al lui Hristos, în gând, cuvânt și faptă. Acest dintâi înțeles, dacă vreți, ni-l împărtășește Evanghelia de astăzi. Ni-l răsădește în inimă, dacă nu ni l-am răsădit noi înșine.
Citat:
În Zaheu scânteiază o rază de lumină. Trebuie să știm, pururea, să credem: trezirea nu e în noi. E aripa harului care ne atinge, a îngerului. E chemarea lui Dumnezeu. Dealtfel, dacă eu sunt zidire din nimic, din nimic ce să iasă? Din stricăciunile, slăbiciunile, îndoielile mele ce să iasă? Toți cei care au văzut existența mișcându-se de jos în sus, să cugete adânc: da, eu mă ridic, dar chemat de sus, de harul lui Dumnezeu. Mereu am rostit cuvântul dumnezeiescului Iacov: “Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor...” (Iacov 1,17) – Lumina de sus care luminează în întuneric.
Attached Files
File Type: doc 97 Duminica lui Zaheu.doc (69,5 KB, 1 views)
Reply With Quote