View Single Post
  #3  
Vechi 01.05.2008, 23:19:48
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

In familia mea, de cand eram copil am auzit de farmece: bunicii din partea tatalui au o obsesie, cred ca cineva(evident ca ei stiu cine:rolleyes:) le face farmece, ca parintii bunicii mele au murit din cauza ca cineva a facut vraji( strabunicul a murit la 90 si ceva pt ca a facut accident de bicicleta si si-a fracturat piciorul si nu s-a mai putut recupera, strabunica a murit la 87 cred, cand urca in pod si a cazut de pe scara , si-a fracturat un picior si era prea in varsta ca sa se mai poata recupera).


Bunicii mei au o intreaga colectie de carti despre vraji si cum sa scapi de ele(cumparate de pe la manastiri). Pentru tot ce li se intampla rau(si sunt oameni, li se intampla si rele) este cineva de vina, cineva a facut vraji..

Am citit despre asta si acum stiu ca daca tu crezi in Dumnezeu si ai o viata de crestin adevarat(post, rugaciune, milostenie) nu are de ce sa iti fie teama, Dumnezeu este mai puternic decat "cel rau". Mai rau este ca deochiul si des-deochiul le fac persoane care merg la biserica si sunt considerate "credincioase", dar care nu inteleg gravitatea acestor fapte: este vrajitorie si se pedepseste pe masura!(si eu am facut asta pana sa ma lamuresc ca de fapt este un pacat).

Dumnezeu sa ne ierte!
Reply With Quote