View Single Post
  #14  
Vechi 15.05.2022, 20:20:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Poate ca judec si poate ca e gresit ca fac asta si imi cer iertare dar uitandu-ma in jur la anumite categorii de preoti care dau impresia prin anumite atitudini ca privesc slujirea doar ca o meserie si poate ca pe alocuri nici nu cred in unele Taine, parca asta alimenteaza inca un pic grija gasirii unui duhovnic potrivit.
N-ai decât să încerci și să vezi, mergi la mai mulți preoți să te spovedești și vezi, cred că la una din trei parohii minim găsești un preot care să aibă răbdare, să nu se grăbească și să nu fie nici distant, flegmatic, să fie spovedanii pe repede înainte.

Important e să te spovedești și-n afara posturilor Nașterii Domnului și Paștilor, când e coadă mai mare și dă impresia că e așa tot timpul, dar nu e tot timpul aglomerat peste tot.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Legat de Oasa, poate ca cine stie, asa va fi! Nu stiu inca daca in acea tabara ma voi si spovedi/impartasi, daca au timp pentru noi toti fiind destul de multi ( nu am inca aceste detalii) insa oricum am o intuitie si un sentiment pozitiv legat de ce se va intampla/cum ma voi simti acolo. Chiar daca pe durata taberei nu se va putea intampla asta (spovedi/impartasi) daca o sa simt cu adevarat ca vreau sa fac asta si acolo o sa gasesc o modalitate sa revin.
Ba da au timp te înscrii din prima zi dacă e cu liste de așteptare, eu îți recomand să mergi la părintele Iustin, cred că acolo e cel mai bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote