View Single Post
  #12  
Vechi 30.06.2019, 11:55:43
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E clar. Eu vorbeam de focul spiritual si de vântul spiritual(tin de Duhul lui Dumnezeu). Sunt două trăiri total diferite în spirit.
Iar Pavel cand prigonea făcea ceea ce stia el ca om, înainte ca spiritul său să fie activat de Domnul. A văzut acea lumină în spirit. Nu le mai amestecați, trupul e trup duhul e duh. De ce crezi că spune: "trebuie sa va nașteti de sus". Adică trebuie sa va nașteti din spirit, să locuiască în voi un spirit ca sa cunoașteți pe Domnul în spirit. Si spiritul nu este parte din Ego ul omului, spiritul este al Domnului si este distinct si separat de tine ca persoană si dacă cu adevarat locuiește în tine simți că nu face parte din tine ci locuiește în tin3. Subliniez LOCUIEȘTE. Si da este pecetea lui Dumnezeu ca ii aparții Lui. Încă odată.
Spiritul nu este o componentă a omului ca sufletul, este distinct si separat. Locuiește în tine, îi aparține lui Dumnezeu, este darul său ca tu sa Il cunoști pe El asa cum El este Duh(spirit). Dar dacă nu trăiești e mai greu de înțeles. Degeaba stau eu să explic.
Multi confundă starea sufletească cu cea spirituală. Starea sufletească înseamnă sentimente, cum te simți în general si multi religioși atribuie acestei stări atribuții spirituale. ex: mai auzi pe cate unul ca zice: "m a binecuvântat Dumnezeu cu un har, m am simtit extraordinar." Fals aia e o stare sufletească nu spirituală. Spiritul nu tine de sentimente. ex: poti sa fii nervos si obosit si Duhul de foc este peste spiritul tău. Sunt 3 lucruri distincte. Starea ta sufletească este ca ești nervos, starea spirituală este ca te afli in acel foc care arde, iar starea fizică este ca ești obosit. Sunt distincte si separate. Dar repet dacă nu trăiești e mai greu de înțeles. Degeaba stau eu să explic.
Reply With Quote