View Single Post
  #9  
Vechi 14.04.2012, 19:45:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici au scris altii, mult mai priceputi:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ului-invierea/
Tânguirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu atunci când a îmbrățișat cinstitul trup al Domnului Nostru Iisus Hristos (Sf. Simeon Metafrastul)

Acesta e motivul, preadulce Iisuse, pentru care magii veniți în Betleem ți-au adus Ție Celui abia născut nu numai aur ca unui împărat și tămâie ca unui Dumnezeu, ci și smirnă ca unui mort (Mt. 2, 1-12). Acesta e motivul pentru care sabia va trece prin inima mea, cum a proorocit Simeon (Lc. 2, 35). Acesta e focul pe care ai venit să-l arunci pe pământ, cum ai învățat Tu Însuți (Lc. 12, 49). Căci mai arzătoare decât focul este pentru o mamă iubitoare de copii moartea Copilului ei Unul-Născut. Puțin mai lipsește și salutul lui Gavriil se ridică împotriva mea, căci acum Domnul nu mai este cu mine, precum mi-a vestit acela (Lc 1, 28), ci Tu acum fără suflare ești între cei morți și cercetezi cele mai dinauntru ale iadului (Rm. 10, 7; 1 Ptr. 4, 6; Ap. 1, 18), iar eu respir aerul și sunt între cei vii. Și nu înțeleg pentru care lucru ai fost omorât. Căci virtutea Ta a acoperit cerurile, potrivit lui Avacum (3, 3) și acum zaci fără chip, Tu Cel frumos între fiii oamenilor (Ps. 84,3) și ești îngropat fără slavă în pământ, Tu Cel a Cărui slavă o povestesc cerurile (Ps. 18, 1). Și un mormânt săpat în piatră Te poartă pe Tine, pe Care Daniel Te-a văzut piatră tăiată din munte fără mână de om (Dn. 2, 34-35). Nepătimitor Te-a arătat nașterea așa cum în rug (ul nears; Is. 3,2) se arată dumnezeiasca Ta unire cu oamenii, așa cum în Iosif (Fc. 37,19 sq.) s-a arătat uneltirea iudeilor și în Isaac (Fc. 22, 1 sq.) asemănarea morții Tale. Rămâne, așadar, semnul lui Iona (Mt. 12, 39; 16, 4), Taina Învierii Tale.
Vai mie! Că zaci mort în piatră, Cel ce ridici din pietre pe copiii lui Avraam (Mt. 3, 9). Căci și atunci când pietrele s-au despicat din pricina patimii Tale mântuitoare (Mt. 27, 51), mulți n-au crezut în numele Tău. Tu, Care ai spus că n-ai unde să-Ți pleci capul (Mt. 8, 20) iudeilor pe care i-ai numit vulpi din pricina gândurilor lor viclene, Ți l-ai plecat murind pe cruce, găsind cu recunoștință așternută ca un pat credința tâlharului (Lc. 23, 39-43). „M-a privit soarele”, să-ți spună cea care cântă (Cânt 1, 6); „Apus-a soarele, încă fiind miezul zilei”, să-mi spună Ieremia (15, 9)! Da, căci mâhnirea a cuprins și soarele simțit, atunci când a lipsit soarele gândit cu mintea (spiritul). Da, pietrele au suferit despicare (Mt. 27, 51) și împreună cu ele e în primejdie să se despice și mintea mea. O, Trup sfânt, care te-ai închegat din sângele meu mai presus de fire; căci vechea mea datorie a fost pe deplin plătită. Pentru aceasta, Stăpâne, ai plecat cerurile și ca o ploaie ai pogorât pe pământ (Ps. 71, 6) ca să suferi și moarte. El va scula și trupurie sfinților adormiți (Mt. 27, 52), dar mă va omorâ pe mine, care Te-am născut. De ce acestea, Copile preadorit? Căci fără vătămare s-au amestecat cele neamestecate și focul cel nematerial al Dumnezeirii nu a ars măruntaiele mele; dar acum alt foc mistuie înăuntrul meu toate și vatămă miezul inimii. Pețiri de bucurie am primit odinioară prin înger și am șters orice lacrimă de pe fața pământului; dar această durere se îngrașă numai din lacrimile mele. Știu că Te-ai pogorât la iad, dezlegând sufletele încuiate acolo, dar smulge împreună cu ele și sufletul meu de aici, netrecând pe lângă mine pentru că sunt un mort care răsuflă.


..... cititi mai departe acolo...

Sursa: „Nasterea, Viata si Adormirea Maicii Domnului. Trei Vieti bizantine”, autori: Sf. Maxim Marturisitorul, Sf. Simeon Metafrastul, Monahul Epifanie; Ed. Deisis, Sibiu 2007

Last edited by Adriana Cluj; 14.04.2012 at 19:53:39.
Reply With Quote