View Single Post
  #22  
Vechi 03.08.2012, 11:54:31
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Eu am un alt fel de exemplu si sper sa nu fiu off topic. Este vorba despre prietena mea din copilarie si sotul ei, niste oameni extraordinari, a caror activitate zilnica incepe si se sfarseste dand lauda lui Dumnezeu. S-au cunoscut la biserica si insasi casa lor a devenit o mica biserica. Sunt tineri, insa viata lor poate sa fie un model pentru oricare dintre noi. Modesti, simpli, darnici, toleranti, oricand sa ajute cu vorba si cu fapta si nu i-am auzit niciodata vorbind de rau pe cineva. Ba dimpotriva. Se intrec unul pe celalalt in rugaciune si in urmarea chemarii lui Dumnezeu. Nu ies de sub indrumarea duhovnicului nici cu pretul sanatatii sau al vietii. Majoritatea calatoriilor lor sunt la manastirile din tara. Imi face o placere deosebita sa ma intalnesc cu ei, sa vorbim, este singurul prilej in care nu trebuie sa aud clevetiri sau noutati mondene. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am asemenea prieteni si incerc sa ma ridic si eu la inaltimea lor.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote