View Single Post
  #29  
Vechi 03.08.2012, 22:49:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pt ca pe un alt topic ne descarcam sufletul despre urateniile si supararile de la"scarbiciu",tocmai am ales sa scriu aici despre acei colegi de la care am invatat ceva bun si datorita carora fiecare zi la serviciu a fost o intalnire ca intre prieteni.

Da,dragii mei aceste lucruri s-au intamplat cu adevarat.Am avut colegi si sefi minunati.

Am avut o sefa care chiar daca era mai exigenta,tinea foarte mult la mine si se gandea mereu sa-mi faca vreun bine,sa-mi dea vreo prima,o atentie si mereu accepta sa-mi mai iau cateva ore libere sa ma duc la un vreun curs,la vreun examen sau daca interveneau probleme de familie.Intelegea ce se petrecea cu mine,si am avut in ea un real sprijin.

O alta colega,ma acoperea daca intarziam dimineata sau plecam mai pe furis la vreun curs,spunea sefei ca am venit dar sunt prin jur cu treburi,fara ca eu sa-i fi cerut acest lucru.In zile de sarbatoare,ma strecuram iarasi(tot cu acoperire) la vreo biserica din preajma,cu acatiste scrise de toate colegele.Cata intelegere domnea si unitate.Nu a fost motiv de cearta sau de suparare o singura data in cativa ani.

O alta colega,era numai zambet si dragalesenie,desi sotul ei cu care avusese o casnicie foarte fericita,murise tragic intr-un accident si o lasase singura inca de tanara;pt ca era fina,draguta si buna multi barbati ar fi fost interesati insa ea a preferat sa ramana singura,cu parintii.Zambea din orice si niciodata nu am auzit o vorba urata din gura ei sau vreo barfa despre colegi.Mereu imi dadea bani si ma trimitea la cofetaria din apropiere sa cumpar prajituri pt noi,mie imi cam era jena pt ca nu aveam bani insa ea nici nu voia sa auda,spunea ca este placerea ei.
Am vizitat-o si acasa,intr-o alta localitate si a fost extrem de primitoare, atenta;am petrecut un weekend atat de frumos la casa parintilor ei.

Tot la aceasta companie cu draguta care zambea mult,m-am imprietenit cu o alta draguta,o fata foarte frumoasa atat exterior cat si interior.Avea o mama vaduva pe care trebuia s-o ajute,avea o sora mai mare care crestea un copil fara tata,un alt frate fara serviciu...Se sacrifica foarte mult,petrecea timp si cu copilul sorei,se ocupa si de gospodaria soacrei,se intalnea si cu familia ei sa le aduca mancare sau bani.Am cunoscut-o si pe mama ei,si pe sora ei...ce familie de oameni buni;cata bunatate,cata daruire nici urma de viclesug sau rautati.
Am continuat sa ne mai vizitam,mult timp dupa ce nu am mai lucrat impreuna.

Va urma.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote