View Single Post
  #1525  
Vechi 10.03.2018, 16:12:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tot ce ai citit tu legat de invatatura penticostala este ceea ce a scris "singurul penticostal din lume".

E imposibil. Penticostalul e profesor în explicarea dogmelor cultului lui.
Ca s-a contrazis cu tine, era normal: tu nu stii nimic despre doctrinele penticostale insa iti imaginezi ca le poti cunoaste chiar mai bine ca el.
Da, ai aratat ce credibilitate ai. Se pare ca penticostalii sustin exact altceva decat ceea ce sustii tu, ori nu cunosti invatatura cultului tau, ori o cunosti dar incerci sa spui neadevaruri pe forum, ori ti-ai schimbat parerile si nu mai sustii invatatura penticostala.
Penticostalii nu sustin ca vorbesc in limbi ale popoarelor, ci in limbi necunoscute, silabe si cuvinte nearticulate. De asemenea, ca, cel putin in 1 Corinteni 14 nici cei din Sfanta Scriptura nu vorbeau in limbi ale popoarelor. Tu cred ca ai sustinut asta la inceput, apoi ai spus altceva, ca in Sfanta Scriptura e vorba de vorbire in limbi ale popoarelor (ceea ce e adevarat, asta sustineam si eu) si ca asa vorbesc si penticostalii.
Din cate imi dau seama penticostalii sustin ca vorbirea in limbi este "doar" rugaciune, proorocia si invatatura o fac doar talcuitorii. Si tu ai sustinut la inceput ca vorbirea in limbi este rugaciune si ai respins categoric faptul ca poate fi si altceva, adica invatatura, proorocie, mesaj catre adunare.