View Single Post
  #1527  
Vechi 10.03.2018, 17:25:25
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cred ca gresesti. Crestinii care cred in darul vorbirii in limbi nu refuza celorlalti crestini dreptul de a practica acest dar.
Iar in lume exista aproape 700.000.000 de penticostali si carismatici, adica unul din trei crestini.
Pai atunci de ce nu treceti la ortodocsi, daca si ei fac acelasi lucru si comunica si ei in acelasi fel cu Duhul Sfant? Sau de ce nu va uniti unii cu alti si s-a terminat cu babilonia aceasta a gruparilor religioase?

Dar nu! Vad ca in ultimele doua saptamani de cand nu am mai postat pe aici, crestinii de pe forum se injura unii pe altii de mama focului, adica se binecuvanteaza unii pe altii cu bataia lui Dumnezeu si isi dau cu crucea-n cap, in spiritul sintagmei "bata-l crucea", astfel incat daca as fi lingvist as putea doar pe baza acestui topic sa intocmesc un dictionar de blesteme spre folosinta credinciosilor din biserica atunci cand se afla in incapacitate de a-si gasi cuvintele intr-o disputa teologica. Eu cred ca vorbirea in limbi e limbajul acesta pe care il folosesc unii pe forum.

Dar sa lasam gluma! Pana la urma nimanui de pe aici nu i-a venit in minte sa faca un lucru firesc. Daca toti sunt de acord ca vorbirea in limbi e o realitate, atunci de ce nu ofera nimeni un exemplu de vorbire in limbi pe care sa o redactam in transcriere fonetica si sa o analizam fonetic, lexical, gramatical, semantic sau cum doriti dumneavoastra? Ca am impresia ca vorbim despre aceasta vorbire in limbi ca si cum ne-am referi la o pisica aflata intr-o camera intunecata si pe care nimeni inca n-a vazut-o din cauza intunericului. Haideti sa aprindem lumina si sa vedem cum arata la modul concret aceasta vorbire in limbi. O jumatate de pagina de text ingeresc cred ca ar fi suficienta ca sa ne dam seama. Eventual un clip audio, daca transcrierea fonetica nu e posibila. Putem daca doriti, sa plecam de la o incercare destul de schematica de a defini o limba pe care am prezentat-o intr-o postare anterioara: https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1476. Se intampla sa fi studiat mai demult putina lingvistica si as fi curios sa aflu ce e cu limbile acestea despre care tot vorbiti dumneavoastra si de care eu n-am auzit niciodata pana acum.