View Single Post
  #12  
Vechi 25.02.2022, 23:48:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Auzeam ca el chiar spunea ca Romania va fi inconjurata de flacari, si cei care vor sa se intoarca in tara nu mai pot. Presupun ca de nucleare este vorba, si ca nu scutul de la Deveselu, ci prin minunea lui Dumnezeu va proteja tara...din ce relata Arsenie Boca.
Dacă ar da cu nucleare în România, cum ar mai ocupa-o militar, ar fi totul iradiat ca la Fukusima și s-ar contamina toți, inclusiv trupele deci profeția aia se contrazice singură.

Nu e niciun motiv ca Bulgaria să atace pentru că s-au reglat prin perioada interbelică diferendele teritoriale, inclusiv prin schimb de populații, deci e contrar logicii să acționeze Bulgaria ca o menghină, n-ar avea decât de pierdut pe termen mediu-lung.

Nu cred că va veni niciun atac dinspre bulgari, pentru că știu și ei că Dobrogea nu ar rămâne la ei pe termen mediu-lung, la un moment dat frontul se întoarce.

La unguri e altceva, e o obsesie și e posibil să fie amenințători deși au și ei politicieni care nu doresc să arunce țara lor într-o aventură primejdioasă care să-i aducă ruina financiară.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Problema cu profetiile acestea, inca si preotii ortodoxi recunosc ca nu se stie de unde vin mai exact (daca intr-adevar au har si chiar vin de la Dumnezeu, sau sunt inselatorii de la potrivnicul)
De asta au avut retineri in al canoniza pe Arsenie!...
Nu am auzit clar că Mitropolia Ardealului (de care aparține Mănăstirea Prislop) să autentifice acea profeție pe seama părintelui Arsenie, el a trăit până în 1989 e greu să rămână multe mărturii nealterate de zvonistica românească după atâția ani, nu a lăsat mare lucru scris doar două cărți în care nu se regăsește profeția.

Parte din pictura de la Drăgănescu e considerată cu influențe de la Rudolf Steiner, reprezentarea cu Hristos fantomă plus persoane care nu aveau mărturisirea/eclesiologia ortodoxă pictate ca sfinți.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aparitia partidului AUR (de care nu apare nicaieri in spusele lui Arsenie), poate elimina varianta viitorului daca Rusia Ungaria si Bulgaria ar lua teritorii de la noi. Astia au mult sange in vene: sa faca Romania Mare, si sa se ia de toti care li se impotrivesc, nu lasa pe nimeni sa se atinga de tara.
Păi e partid de lider, îl bagă la beci ca pe Dan Diaconescu sau i se compromite imaginea ca lui Vadim și se destramă partidul, e mai mult zgomot de ei.
Nu o să aibă forța niciodată să guverneze, le trebuie 35% minim și nu cred că au nici 18%, plus că o să fie 2-3 partidulețe care iau câte 100-200 mii de voturi neprevăzute acum în sondaje.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Sau cand un penticostal a prezis ca vine cometa "Apophis" si ne va lovi fix in anul 2029, sau in 2036....sau in 2078....ca i s-a aratat un inger intr-un vis si l-a dus deasupra planetei sa vada cum vine cometa jos sa faca tsunamiuri.. whatever! Acesti profeti NU SUNT DUMNEZEI! Este clar....singurele lucruri care se vor intampla sunt cele scrise in Biblie la Apocalipsa in GENERAL! Alea vor fi. Atat, detalii cu Romania, locatii exacte, nu sunt aratate in Biblie...si nush de unde a scos lumea ca Noul Ierusalim e in Romania....stiu ca suntem o tara foarte credincioasa...dar pana la noul Ierusalim...hmm nu am vazut scris nicaieri!
Nu cred că se încumetă cultul acela să certifice respectivele vedenisme, unii vor să devină vedete ecleziastice pe bază de profețit sunt considerați circari chiar și în cultul respectiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote