Subiect: Cuvant de folos
View Single Post
  #12  
Vechi 04.01.2011, 14:53:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parintele STANILOAIE despre lumea de dincolo

Mi-aduc aminte că cineva a convins un ateu de existența lui Dumnezeu prin simplul gest de a-i arăta stelele…Dacă nu există viață dincolo, cum de Dumnezeu ne-a dat atâtea stele în jur, miliarde de astre?Infinitatea!…Nu cumva, aceste astre sunt acele ,,lăcașuri multe” de care vorbește Sfânta Scriptură?….După acest credincios, Același Dumnezeu care a permis ca în prezent să fim șase miliarde de oameni care nu semănăm unul cu celălalt, Același are puterea – relevată tocmai prin această unitate în diversitate – de a ne da suflet călător, o misiune și după încheierea vieții pământești. Dacă finalitatea a toate este moartea cum spun necredincioșii, cum se face că suntem înconjurați de atâta viață și planetele roiesc în jurul nostru mărturisind prin mersul lor ca de ceasornic despre Creatorul lor?…
Tot în legătură cu lumea de dincolo, Părintele Stăniloae avea o vorbă. Părintele avea două nepoate călugărițe, pe care le vizita constant la Țigănești (mânăstire din Prahova). La plecare părintele le spunea mereu așa; ,,Aveți grijă că ați pierdut deja lumea aceasta, să nu cumva să o pierdeți și pe cealaltă”. Mi-aduc aminte și de vorbele excelentului pedagog George Pruteanu. Acesta mi-a mărturisit într-un intreviu următoarele: ,,Dincolo, eu cred, va fi ca la hanul spaniol..Fiecare va avea ce a adus cu el…”
Reply With Quote