View Single Post
  #7  
Vechi 25.06.2020, 05:19:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Uite de exemplu astăzi miercuri 24.06.2020 pentru BOR și pentru noi care suntem ortodocși e sărbătoarea nașteri sf.prooroc Ioan Botezătorul iar în Cer e sărbătoarea sf. Apostol Vartolomeu, unul din cei 12 apostoli ai Domnului Hristos.

Ce ar trebui să facă un creștin ortodox cu dreaptă credință? Cui să aducă închinare și sărbătoare? Nu ironizez, nu dau cu parul, întreb pur și simplu.

Așa s-a potrivit azi să fie tot sărbătoare și dezlegare dar sunt zile când tu ți sărbătoare și nu e în Cer nicio sărbătoare sau când nu ți sărbătoare și în Cer e sărbătoare.

Dar postul sfinților apostoli Petru și Pavel? Pentru BOR și pentru ortodocșii români ca mine postul a început în 15 și cade în 29 sărbătoarea dar în Cer cade peste 13 zile și dreptul credincios nu mai serbează, dar ce face el după ce trece postul și sărbătoarea aflându-se încă în post ceresc?

Deci mă tot întreb dacă se poate face ceva pentru dreapta noastră credință, sau o să rămânem să toooot greșim față de Cer în timp ce cerem ”precum în Cer așa și pe pământ să fie voia Ta Doamne te rugăm...”

Oare înaintașii care au luat hotărârea respectivă la insistența străinilor or fi fost și ei ”infailibili” ca papa de nu se mai pot îndrepta lucrurile de către Sfântul Sinod după aproape 100 de ani? Dacă ai primit infailibilitate papală acum știu că e greu să te apleci să recunoști greșala ca să faci îndreptarea, știu asta, știu cât e de greu să recunoști, dar totuși cred că ar trebui făcut ceva ca să ținem posturile și sărbătorile precum în Cer căci altfel despre ce vorbim?

Sper să nu se supere nimeni dacă insist. Doamne iartă-ne!
Amin!

Infailibilitatea si recunoasterea greselii sunt incompatibile, e ori una, ori alta, nu se poate amandoua, (parerea mea).
Apoi, doar in lume se negociaza calendarul, caci in cer, in vesnicie, nu este timp(nu-i asa?).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote