View Single Post
  #30  
Vechi 08.08.2009, 13:21:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu nu doresc sa intru in polemica, am dorit argumente. Cu siguranta este loc pentru amandoi pe topic. Imi pare rau daca te-am deranjat, am simtit o acrivie deosebita din partea ta fata de anumite definitii din manualele de teologie- liturgica si dogmatica- pe care multi le considera litera de lege. Autorii acestor manuale au incercat sa interpreteze unele texte ale sfintilor parinti insa nu intr-un mod infailibil. In continuare astept textele patristice in legatura cu ierurgiile.
Pai daca sunt manuale... vrei sa intram sa detaliem sensul si substanta cuvintului ,,manual"?Nu este clar?
Ar fi de prisos ! Ca sa fi autor de manual,cunoscut si recunoscut este un lucru deosebit si nu doar o incercare...Facultatile de teologie nu merg pe ,,incercari" ci pe invatarea ,,Adevarului"!. Daca ajungi ,sub o forma sau alta,sa te indoiesti de maestrii(de parintii)care ti-au pus teologia in suflet...ma surprinzi! Este posibil,iacata ...este posibil dar nu este si bine. Pai spune-mi citeva argumente de contestare a parintelui Ene Braniste,de exemplu,ca sa ma ...cistigi !
Ce te deranjeaza in legatura cu ,,acrivia" livreasca? Pai daca un inginer constructor nu ar avea acrivie(mare scrupulozitate si nu doar acrivie !) in legatura cu manualele sale din scoala cum crezi ca ar fi zidirea lui,trainica,sigura? Si exemple exista multe(nu numai cu constructorii) dar cred ca noi suntem la nivelul in care discutam idei si nu exemple; vorbesc strict despre noi doi.Ti-am indicat si varianta mai simpla dar valabila a indreptarelor de spovedanie; cel mai bun ,dupa parerea mea,cel editat de sf. min.Lainici;dar sunt si altele ! Ai indoieli,este firesc;ai nedumeriri,este de acceptat dar daca ai tagaduire asupra maestrilor esti in situatia ... delicata,ca sa folosesc un eufemism !
Dar cu toate acestea ,ma repet, avem loc pe topic. Vorba unui sfint al inchisorilor comuniste: ,, daca ne-am asemana ,urletul ne-ar cuprinde!"
Reply With Quote