View Single Post
  #19  
Vechi 19.05.2011, 11:26:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Îmi place Bucureștiul fiindcă este orașul meu. E adevărat, e un oraș al contrastelor. Bijuterii de arhitectură coexistă cu urâțenia absolută în materie de construcții. Uneori, chiar pe aceeași stradă. Aglomerație și spații largi. Artă și prost gust. Aici locuri aerisite, acolo năclăială.

În București am universitate, am biblioteci, am filarmonică, am muzee. Am o șansă de a cunoaște oameni cu aceleași preocupări cu ale mele, unde să mă duc ?
Cel mai mult îmi place Duminica. Oamenii se agită mai puțin, traficul e lejer. Pot să mă las pradă lenei. Indiferent la ce oră mă trezesc, indiferent la ce oră mă duc, există cel puțin o biserică în care se face Sf Liturghie. La șapte la Catedrală, la opt la Sf Cruce, la nouă la Bărăția, la nouă jumate la Sf Elena, la zece la mine, la parohie, la Sf Vasile. Am ajuns după ce preotul a spus "Binecuvântată este împărăția..." ? Nu-i nimic, în jumătate de oră am timp să ajung la Catedrală la slujba de zece și jumătate. Pot să mă și plimb între timp, fiindcă la 11 este iar Liturghie la Bărăția. O pierd ? La 12 e la Cioplea. La 12.30 la Sf Ana. Chiar și dacă merg la o petrecere și mă scol la amiază, la ora 16 încep Liturghiile de după amiază. Numai aici mă pot ruga seara, împreună cu episcopul meu. Numai aici copiii mei pot participa la întruniri de cercetași, alegând în ce parc să meargă împreună cu instructorii lor.

Uneori, când Bucureștiul îmi pare agitat, plin de oameni nervoși alergând ca zevzecii după câte o ștampilă, când betoanele blocurilor mă sufocă și peste tot văd tăcerea lui Dumnezeu, îmi amintesc de ce povestea un tânăr preot. Imediat după terminarea Seminarului și ordinarea sacră, este trimis în misiune de reevanghelizare în cartierele mărginașe ale Marsiliei. Se aștepta, probabil, să întâlnească oameni însetați de Cristos. Dar nu a întâlnit decât mizerie umană. Când s-a plâns șefului misiunii, un bătrân iezuit cu experiență, acesta i-a răspuns: "Frate, aici este Galileea noastră !". Așa și eu, dacă sunt apăsat de necredința floridă, îmi spun că Bucureștiul este Galileea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.05.2011 at 11:29:45.
Reply With Quote