View Single Post
  #43  
Vechi 10.06.2009, 20:53:09
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, chiar, pentru ca altfel nu s-ar vinde asa cum se vinde acum.
In orice caz, mai multa paguba cred ca ai de la noxele de masini care le respiri intr-o zi decat de la aspartamul care e intr-o cutie de vitamina C.
Eh, da sigur, asa putem compara si cu tona de chimicale pe care cei mai multi o au prin casa si cu fumul de tigara etc. Am dat exemplul vitamiei C pentru ca mi s-a parut incredibil si atat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ploile sunt asa cum sunt si acum din cauza poluarii, cat de mare trebuie sa fie paranoia incat sa crezi ca cineva chiar ar da bani sa imprastie substante dubioase pe toate dealurile si campiile doar ca sa nu culegi tu ceai?
Si cu ce ma ajuta pe mine ca "ploile sunt asa cum sunt"? Imi distrug recolta? Da! Esti sigur ca poluarea e de vina si nu incalzirea globala (asta-i la moda acum )?
Hai prin Timi sa vezi cum zboara elicopterul pe ici pe colo imprastiind "substante dubioase" (ca, deh, pentru insecte si tantari, pacat ca printre insecte se numara si albinele, ca tot se vorbea de ele mai sus) si garantat nu o fac GRATIS.
Evident ca e exagerata partea cu imprastiatul substantelor cu scopul de a distruge tot ce-i verde, iuuu! dar chiar tre' sa pun ATENTIE: EXEMPLU EXAGERAT inainte?? Vreau sa scot in evidenta folosirea exagerata a chimicalelor in ORICE, chiar nu putem trai fara ele??!! (nu te chinui sa raspunzi)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici iti dau dreptate si te deplang..
E bine totusi ca amandoi ne dam seama ca suntem manipulati.
E ca-n filmele cu Stan si Bran razand unul de celalalt: hehe, Stane, dar ce ciufulit esti azi!! Ba nu, tu esti ala ciufulit!


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se spune destul de clar ca in cazul racelii NU se folosesc antibiotice, si in general nu se folosesc antibiotice dupa cum te taie capul,

Mie culmea stupiditatii mi se par comprimatele cu "extract de usturoi" dar faptul ca ele exista pe piata inseamna ca se vand, si faptul ca se vand arata ca problema nu este firma ci cumparatorul, care prefera "comprimatul cu extract de usturoi" decat usturoiul.
Eee, uite ca stiu mamici care asa procedeaza cand copilul stranuta de 2 ori: II INDOAPA CU ANTIBIOTICE, de aceea am amintit de ele. Daca le spui sa mai astepte si sa dea un ceai de tei cu miere se uita la tine de parca le-ai vorbit de rau copilul. Nu zic ca trebuie tratata cu superficialitate o raceala la un copilas, dar nici trecut la astfel de masuri.
Eu la usturoiul in forma lui naturala ma refeream, nu la comprimate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu am dat 6RON pe o atfel de crema si mai era o alternativa pe la 12RON, a fost foarte buna zic eu si nu cred ca mierea rezolva problema, nu stiu cine te-a pus sa dai atatia bani si pe ce.
Unde am scris ca EU am dat atatia bani pe asa o crema? Am intrebat prin farmacii, de acolo stiu. Am cOmparat un bepanthen (care costa aproximativ 30 RONi) cu o crema de galbenele (care-i in jur de 4 RONi), ghici ce am ales!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai incercat sa vezi daca are acelasi efect intr-un caz de tuse cronica?
Nu siropul in sine calmeaza tusea.
DA ! Altfel, repet, nu l-as fi dat ca exemplu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu introducerea lor este problema, cine nu vrea poate sa nu cumpere, important ar fi sa se introduca obligatia etichetarii lor asa ca omul sa poata alege.
Eu din cate stiu obligatia asta exista, poti sa dovedesti contrariul?
De ce sa dovedesc contrariul a ceva cu care sunt de acord? Ma refer la partea cu etichetatul, de acord! Daca scrie pe produs care-i natural si care nu e si consumatorul are posibilitatea sa aleaga, e foarte bine.
Tu poti sa-mi dovedesti ca, treptat, nu se vor inlocui cele naturale cu cele modificate genetic?
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote