View Single Post
  #2  
Vechi 17.02.2011, 14:56:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
2. Ce este Sfanta Traditie ?
Când Apostolii au mers să propovăduiască, n-aveau tipar, ca să aibă Scriptura în mai multe exemplare, s-o dea la fiecare om s-o tâlcuiască (aluzie și la protestanți). S-au dus într-o comunitate și au învățat oamenii, pe cale orală, învățătura despre Hristos și i-a ajutat să pună credința în practică. Apoi, pentru că trebuiau să propovăduiască mai departe dreapta credință, au lăsat preoți în loc (hirotoniți prin punerea mâinilor deasupra capului), care să păstreze rânduielile pe care Apostolul respectiv i le-au lăsat și să-i îndrume pe oameni în locul lui.

Aceasta e Sfânta Tradiției, totalitatea rânduilelilor practice pe care le-am primit direct de la Apostoli, care n-apar neapărat concret în Biblie. Însă nimic din ce am povestit mai sus nu e contrazis de Sf. Scriptură, ci de acolo știu cum se propovăduia Cuvântul lui Dumnezeu. Nu scrie nicăieri că s-au dus Apostolii la om, i-au trântit Biblia în față și i-au zis "Tâlcuiește-o singur!".

Mai scrie în Biblie că multe a mai zis Iisus, dar că nu încăpeau în carte, iar acele învățături au fost transmise așadar, oral.
Reply With Quote