View Single Post
  #7  
Vechi 26.05.2011, 20:54:28
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brindusa Vezi mesajul
intru rar pe forum de aceea imi cer iertare daca subiectul a mai fost discutat...
ma intreb, cum poti sa-ti ajuti si sa-ti iubesti aproapele cand acesta este un alcoolic?
i-am dat bani fara sa-i mai vad inapoi, l-am dus la spital cand i-a fost rau, i-am adus parintele acasa sa-i faca Sf. Maslu, l-am dus la biserica...
a fost la o clinica de dezalcolizare si s-a intors alt om, dar dupa nici o saptamana a reinceput sa bea... Iar eu ma simt o pacatoasa pentru ca mi-e sila de el si nu ma mai simt in stare sa-l ajut... Iertati-ma.
Sunt de parere ca Hristos, prin tine, il ajuta pe acest om desfigurat de patima. In tot ceea ce ai facut pentru el, de fapt a lucrat Dumnezeu.

Cand obosesti, vorbeste cu Dumnezeu; pune inaintea Lui povara ta. El e neobosit in a sari in ajutorul nostru. Si iti va da putere sa lupti si sa iubesti. Nu lucrezi binele singura, ci cu Dumnezeu.

E drept ca pacatele ne intineaza. Dar Parintii ne indeamna sa ne fie scarba, nu de pacatos, ci de pacat; nu de bolnav, ci de boala lui. Hristos Si-a varsat sangele pentru pacatosi si ne va ajuta sa dispretuim boala si sa iubim bolnavul, daca ii vom cere asta.
Reply With Quote