View Single Post
  #244  
Vechi 08.01.2017, 19:49:34
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am spus cu mare parere de rau ca nu pot sa-i ofer lui @PenticostalT ceva mai autentic si ca imi pare rau ca eu, ortodox, nu ma ridic la inaltimea care ar trebui pentru a putea arata ca noi suntem cu adevarat lumina.

Dumnezeul nostru nu este fabricat din reziduuri, este in primul rand fabricat din lumina care se coboara cand este chemata. In rugaciune, in Taine, peste tot, care se vede in mod real in Ortodoxie. Este Dumnezeul cel Viu, Tatal Meu si Dumnezeul Meu pe care eu Il cunosc in Ortodoxie, si a carui lumina si Adevar si Cale si Hristos este in Ortodoxie.

"In acelasi rahat ideologic..." - nu urasc, ci ma cam doare vazand ca si alte suflete sunt lipsite de lumina. Si vor fi lipsite de lumina in veci. Pot sa spuna ei orice vor spune, fara lumina Sfantului botez in Adevar nu vor avea lumina in veci. Mila lui Dumnezeu este peste tot, si judecata lui. Dar lumina si Adevarul sunt deplin la noi. Asta avem mai mult fata de altii.

Ortodoxia are lumina lui Dumnezeu in ea, toti sfintii marturisesc asta si mai marturisesc ca nu este lumina in alta parte. Nu am cum sa marturisesc altceva fata de ce marturisesc sfintii Bisericii, m-as separa de ei, pe motiv de 'indulcire' a 'fanatismului' ortodox care e de fapt o corectitudine in marturisire.

"Plasmuirile schizofrenicilor" trecuti in calendar? Fa-ti biserica ta daca asta nu iti convine. Sau mai bine gaseste pe cineva sa te invete corect cine sunt 'schizofrenicii' din calendar si ce au facut.

Vad ca esti suparat, nu iti inteleg supararea. Arunci cu multe cuvinte grele..
Sa nu ma înțelegi greșit tu sau oricine altcineva.Eu respect oamenii,nu vreau sa îi jignesc.Dar atunci când vad afirmații care nu coincid cu ceea ce eu cred ca este veridic,si aici recunosc si eu sunt subiectiv,atunci da ,se poate sa arunc cuvinte grele.Dar repet,niciodată nu intenționez sa atac persoana,doar îmi afisez opinia asupra părerii afișate.Nu cred ca am nevoie încă sa aderez la vreo religie,nici măcar nu vreau asta.Dar vreau sa mențin dialogul cu ortodoxia,respectiv creștinismul.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote